AUTO.sk AUTO.sk

Mini Cooper 60 Years Edition: Takto oslavuje automobilka svoje výročie
zdroj: Mini

Mini Cooper 60 Years Edition: Takto oslavuje automobilka svoje výročie

Kultové Mini sa dožilo významného jubilea. Štvrtý štátny symbol Veľkej Británie tento rok oslávi svoju šesťdesiatku retro verziou.

Segment supermalých áut sa v päťdesiatych rokoch minulého storočia tešil rozkvetu hneď na niekoľkých frontoch. Na konci minulého roka sme informovali o šesťdesiatom výročí z Talianska. Ikonický Fiat 500 začali totiž vyrábať v roku 1958. Táto legenda sa vyrába dodnes. Netrvalo dlho a po pár mesiacoch sa urodila legenda aj na ostrovnom Spojenom kráľovstve. Mini Cooper, slávne auto Mr. Beana, oslavuje šesťdesiate výročie pre zmenu tento rok. Podobne ako Fiat, aj Mini prináša v rámci osláv špeciálnu verziu odkazujúcu na pôvodný model.

Mini Mone Carlo
Víťazné Mini na rely v Monte Carle. Zdroj: Mini

Mini z roku 1959 bolo úplne iným Mini, ako poznáme teraz. Bolo podstatne menšie vonku i vnútri a menej robustné. S dnešným Mini však zdieľa niekoľko základných čŕt. Napríklad agilnosť a dynamickosť. Ideálne rozloženie váhy a vylepšenia od dizajnéra športových áut, Johna Coopera, v šesťdesiatych rokoch priniesli automobilu úspech na rally v Monte Carle niekoľkokrát za sebou. Práve z tohto obdobia čerpali dizajnéri pri príprave výročného dizajnu.

Zelený lak British Racing Green IV je takmer totožný farbe, ktorú používali pretekárske autá značky práve tesne po jej zrode. Nechýba ani strecha a spätné zrkadlá inej farby. Po celej karosérií, ale aj interiéri, je rozmiestnené číslo 60 odkazujúce na výročie značky. Nachádza sa na rôznych miestach počnúc kapotou, cez sedadlá, až po prisvecovanie pri nástupe. Je doplnené špeciálnymi materiálmi interiéru a zadnými svetlami v tvare anglickej vlajky.

Mini Cooper 60 Years Edition (11 obrázkov v galérii)

Výročnú verziu bude možné obstarať vo viacerých variantoch. V ponuke bude klasický Mini Cooper, naftový Mini Cooper D a športový Mini Cooper S. Práve ten športový sme podrobili nášmu redakčnému testu. Môžete si ho prečítať TU.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Fun rádio