AUTO.sk AUTO.sk

Toyota oficiálne odhalila Supru. Na vývoji spolupracovala s BMW
zdroj: Toyota

Toyota oficiálne odhalila Supru. Na vývoji spolupracovala s BMW

Nová Supra nadväzuje na svojich predchodcov. Z pohľadu dizajnu nás zaujalo viacero prvkov, ale najmä zadná časť, kde sa oko fanúšika môže popásť na množstve detailov.

Nová Toyota GR Supra bola medzi fanúšikmi dlho očakávaným modelom. Nakoniec však po zverejnených fotografiách veľa prekvapení na oficiálnu premiéru neostalo. Japonci sa dizajnom prednej aj zadnej časti snažili nadviazať na predchodcu. Medzi neprehliadnuteľné prvky patrí dlhá kapota, výrazne tvarovaná strecha, nasávacie otvory za dverami a samostatnou kapitolu je zadná časť, kde sa oko fanúšika môže popásť na množstve detailov.

Pod kapotu sa dostal radový šesťvalec s objemom 3,0 l, ktorý prostredníctvom osemstupňovej automatickej prevodovky poháňa kolesá zadnej nápravy. Koncepcia s pohonom zadných kolies a motora vpredu je pre Supru typická. K skvelým jazdným vlastnostiam má prispieť aj široký rozchod kolies a rovnomerné rozloženie hmotnosti na nápravy v pomere 50:50. Takáto charakteristika je typická pre BMW a práve s bavorskou automobilkou Toyota pri vývoji auta spolupracovala. Technický základ zdieľa s novým BMW Z4. Platí to aj o benzínovom motore s výkonom 250 kW a s krútiacim momentom 500 Nm. O jeho prepĺňanie sa stará twin-scroll turbo.

Toyota GR Supra (23 obrázkov v galérii)

Zatiaľ čo vonkajší dizajn Toyotu od BMW do veľkej miery odlišuje, vo vnútri to už neplatí. Stačí sa pozrieť na páku automatickej prevodovky, ovládače na stredovom tuneli, klimatizáciu, ale aj displej na palubnej doske a jeho grafiku a vidíme BMW. Minimálne veľmi podobný tvar, ak nie rovnaký má aj veniec volantu. Stredová časť je však opticky väčšia a rozdiel môžeme vidieť aj na spodnom ramene.

O nastavenie podvozka sa postarala Toyota sama. Novú Supru testovala na okruhu Nürburgring a do testov sa osobne zapojil aj prezident automobilky Akio Toyoda, ktorý má štatút Master Driver. K prvým zákazníkom sa nová Supra dostane v lete.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio