AUTO.sk AUTO.sk

Hyundai predstavil modernú náhradu head up displeja
zdroj: Hyundai

Hyundai predstavil modernú náhradu head up displeja

Holografická rozšírená realita nahradí v budúcnosti tradičný head up displej. Aspoň tak to vidia vývojári v Huyndaii.

Head up displej môže byť v blízkej budúcnosti postupne nahradený novou technológiou s názvom holografická rozšírená realita. O čo ide, možno najlepšie vysvetliť na zobrazení navigačných pokynov. Realita, ktorú vidíme (teda cestu a ostatných členov premávky) rozšíria šípky a ukazovatele, ktoré šoféra navigujú správnym smerom k cieľovej adrese. Rozšírenú realitu dnes podobným spôsobom využíva Mercedes triedy A, ktorý dokresľuje navigačné šípky priamo do obrazu z kamery. Mali sme to už možnosť vyskúšať a v praxi to vyzerá asi takto.

Ide o výbornú formu navigácie, s ktorou sa  ani v neznámom prostredí prakticky nedá zablúdiť. Hyundai rovnaký princíp plánuje posunúť ešte o úroveň vyššie. Šípky a jednotlivé ukazovatele navigácie zobrazí priamo na ceste (nie za sklom ako dnešný head up displej). Ich umiestnenie na ceste neustále upravuje tak, aby z pohľadu šoféra boli zobrazené na správnom mieste, aj keď je auto v pohybe. Holografické obrazy na ceste uvidí šofér bez toho, aby musel nosiť špeciálne okuliare pre virtuálnu realitu. Okrem navigácie je nová technológia využiteľná aj pre zobrazovanie varovaní asistenčných systémov a ďalších informácií. 

Hyundai

Zobrazené virtuálne obrazy na ceste sa ukazujú 1,3 krát 3,15 m veľké a zobrazujú sa vo vzdialenosti 15 metrov od vodiča. Novinku zo sveta technológií predstavuje Hyundai v týchto dňoch v modeli Genesis G80 na výstave CES v Las Vegas. Na technológii spolupracoval švajčiarsky startup WayRag, do ktorého Hyundai investoval v septembri minulého roka.

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio