AUTO.sk AUTO.sk

Kráčajúce vozidlo Hyundaiu je určené pre záchranné zložky
zdroj: Hyundai

Kráčajúce vozidlo Hyundaiu je určené pre záchranné zložky

Prvých 72 hodín je po katastrofe najdôležitejších. Hyundai preto prišiel s víziou kráčajúceho vozidla pre záchranné zložky, ktoré sa dostane tam, kam bežné autá nemôžu.

V budúcnosti by záchranné akcie mohli prebiehať jednoduchšie. Svojou troškou chce k tomu prispieť Hundai, ktorý vo svojej vízii predstavuje vozidlo, určené na prvotný zásah po katastrofe. Záchranné auto schopné kráčať ako robot a zároveň jazdiť ako ktorékoľvek iné vozidlo, alebo dokonca kombinovať oba spôsoby pohybu. Hyundai Elevate by mal zvládnuť terén, ktorý je nedostupný aj pre skutočné offroady. 

Hyundai

Po zásahu vlnou tsunami alebo zemetrasení sú záchranári schopní prísť s vozidlami len na okraj poľa so sutinami, ďalej musia pokračovať peši. Model Elevate však môže kráčať cez trosky aj ďalej. Technológia je navyše využiteľná aj v bežnom živote. Pomôcť môže napríklad ľuďom na vozíčku, keďže Hyundai Elevate sa dokáže vyškriabať po schodoch až ku vchodu do domu.

Hyundai

Koncept Elevate je postavený na modulárnej platforme EV. Nadstavba sa môže líšiť v závislosti od plánovaného využitia vozidla. Robotické nohy majú až päť stupňov voľnosti a vozidlo vďaka ním dokáže oveľa viac ako jazdu po diaľnici. Poradí si s prekročením 1,5 m vysokej steny a prekročí aj rovnako širokú jamu. Navyše nohy od seba roztiahne až štyri metre do šírky, kabínu pritom drží v rovnovážnej polohe.

Hyundai

Elektrické vozidlo si poľahky poradí aj s bežnými situáciami, a tak ľahko nezapadne ani v snehu. Veď mu stačí zdvihnúť nohu a prejsť potrebnú vzdialenosť pešo. Hyundai vozidlo predstavuje na prebiehajúcej výstave CES v Las Vegas.

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio