AUTO.sk AUTO.sk

Nissan ukáže posádke aj to, čo okom nevidí
zdroj: Nissan

Nissan ukáže posádke aj to, čo okom nevidí

Vízia novej technológie je postavená na virtuálnej realite a zbieraní informácií zo senzorov a cloudu.

Výstava CES v Las Vegas je obľúbená aj medzi automobilkami. Skôr ako nové modely tu vystavujú nové technológie, koncepty budúcnosti, prípadne vízie. Nie je preto prekvapením, že Nissan sem prinesie novú technológiu, ktorú popisuje výraz "vidieť neviditeľné", ktorý sme zachytili pred pár týždňami. Teraz, tesne pred samotnou výstavou, ho Nissan upresnil na "zviditeľniť neviditeľné" (z anglického Invisible-to-Visible). Očami a ušami sa pre posádku stanú senzory a dáta z Cloudu o aktuálnom stave dopravy. Vozidlo nebude sledovať len  svoje okolie a premávku, ale aj vnútorný priestor. Všetky potrebné informácie posádke zviditeľní prostredníctvom virtuálnej reality. Bližšie k realite by sa vďaka tejto technológii mohol dostať najmä nový navigačný systém. Šoférovi by mohol zobrazovať 3D okolie s chodcami a vozidlami v jeho okolí. Okrem toho by však videl aj aktuálnu dopravnú situáciu v širšom okolí, ktorá cesta je zapchatá, a v ktorom pruhu sa vozidlá pohybujú rýchlejšie. 

Táto časť nemusí byť hudbou vzdialenej budúcnosti, vízia Nissanu však pokračuje ďalej. Okrem sledovania senzorov a reálnych informácií o doprave je do systému zabudovaný aj virtuálny svet - Metaverse. Ten výrazne rozširuje možnosti systému. Metaverse umožní prežívať cestu s blízkymi, ktorí sa nachádzajú na druhej strane sveta. V aute sa zjavia v podobe trojrozmerných avatarov. Pri návšteve cudzích miest si môžete takto virtuálne do vozidla posadiť napríklad človeka znalého miestnych pomerov, aby pomohol s navigáciou, či dokonca sprievodcu po miestnych pamiatkach. 

Šofér si môže takýmto spôsobom objednať profesionálneho šoféra, pre podrobné vysvetlenie cesty priamo zo sedadla spolujazdca. Druhou možnosťou je, že sa pred ním zjaví virtuálne auto, ktoré môže nasledovať. Využitiu reálnych ľudských pomocníkov prostredníctvom virtuálnej reality sa medze nekladú a systém môže mať oveľa širšie možnosti využitia. Na jeho reálnu podobu si však ešte počkáme.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Fun rádio