AUTO.sk AUTO.sk

Volkswagen prichádza s mobilnými nabíjacími stanicami
zdroj: Volkswagen

Volkswagen prichádza s mobilnými nabíjacími stanicami

Mobilné stanice poslúžia pri hľadaní ideálnych miest pre nabíjanie. Vďaka batérii dokážu fungovať aj na miestach bez zdroja elektrickej energie.

Mobilné nabíjacie stanice sa stávajú skutočnosťou. Prvé rozmiestni Volkswagen vo svojom domovskom meste Wolfsburg v prvej polovici tohto roka. V roku 2020 počíta s ich umiestnením aj v ďalších mestách. Mobilné nabíjacie stanice považuje automobilka za dôležitý krok k dobre fungujúcej a efektívnej sieti nabíjacích staníc. Umiestnené môžu byť kedykoľvek a kdekoľvek je to potrebné. Mestá môžu vďaka ním rýchlo zistiť, ktoré miesta sú pre umiestnenie nabíjacej stanice najlepšie. Umiestnenie nabíjacej stanice si majitelia elektromobilov ľahko nájdu pomocou aplikácie. 

Volkswagen

Mobilné stanice majú vlastnú batériu s kapacitou 360 kWh a môžu byť využiteľné aj na miestach bez pripojenia do elektrickej siete. Podľa Volkswagenu stačí táto kapacita na nabitie 15 elektrických vozidiel. V priemere trvá jedno nabitie približne 17 minút. Za ten čas nabije stanica batériu na 28 kWh, čo je pre lepšiu predstavu asi 80% celkovej kapacity batérie elektrického modelu e-Golf. Naraz sa z jednej stanice môžu nabíjať štyri vozidlá (dve využívajúce DC nabíjanie a dve AC). Stanica poslúži aj pre užívateľov elektrobicyklov. Po pripojení stanice ku zdroju elektrickej energie poslúži jej batéria aj na vyrovnávanie výkyvov elektrickej siete. Batérie vo vnútri sú rovnaké, aké Volkswagen využíva vo svojich elektromobiloch. V nabíjacích staniciach tak časom dostanú šancu na "druhý život" batérie zo starých elektromobilov.

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio