AUTO.sk AUTO.sk

Aston Martin Valkyrie V12 točí až 11 100 otáčok. Vypočujte si symfóniu vo videu
zdroj: Aston Martin

Aston Martin Valkyrie V12 točí až 11 100 otáčok. Vypočujte si symfóniu vo videu

Nový motor pre Aston Martin Valkyrie má špičkové parametre a poriadny zvuk. Podobný sme mohli počuť v F1 pred rokmi. Neprekvapuje to, lebo na vývoji agregátu sa podieľal Cosworth, ktorý ma s Formulou 1 bohaté skúsenosti.

Aston Martin Valkyrie je dieťaťom slávneho dizajnéra F1. Adrian Newey sa postaral o odvážne aerodynamické tvary, teraz však nastal čas, kedy sme sa konečne dozvedeli aj presnú špecifikáciu motora. Atmosférický motor V12 s objemom 6,5 l vyvinul Aston Martin v spolupráci s Cosworthom. Od začiatku vývoja bolo jasné, že turbo nemá vo Valkyrie miesto a inžinieri stavili na atmosférický motor. Nový motor je podľa výrobcu majstrovským dielom a nemáme žiadny dôvod o tom pochybovať. Výkon 1000 bhp (v prepočte 1014 k) budí rešpekt. Šofér ho má k dispozícii pri 10 500 otáčkach, ale v tomto bode ešte nemusí radiť a dotlačí motor do maxima na úrovni 11 100 otáčok. Maximálny krútiaci moment 740 Nm dosiahne motor pri 7 000 otáčkach. Tieto čísla však ešte stále nič nehovoria o celkovom výkone Valkyrie. Spaľovaciemu motoru totiž ešte pomôže minimálne jeden elektromotor. Podrobnosti o hybridnom systéme však zatiaľ nepoznáme.

Aston Martin Valkyrie (18 obrázkov v galérii)

Pri konštrukcii spaľovacieho motora boli použité špičkové materiály. Cosworth má v tejto oblasti bohaté skúsenosti z F1. Napríklad ojnica je z titánu a piesty sú porovnateľné s F1. Vo finále tak Cosworth postavil motor, zvládajúci vysokú záťaž, ale na druhej strane váži len 206 kg. Aj keď možno nejde o úplne presné porovnanie, ale pred rokmi dodával Cosworth do F1 V10 motor s objemom 3,0 l, vážil len 97 kg. Ak by bol zväčšený na 6,5 l, tak by podľa prepočtov Cosworthu vážil o 4 kg viac ako nový motor, určený pre Valkyrie. Do tohto vozidla sa zrejme nikdy neposadíme a pravdepodobne si ani naživo nikdy nevychutnáme zvuk našľapaného V12 motora. Aston Martin pre fanúšikov pripravil aspoň krátke video, ktoré nám "symfóniu V12" predvedie. Súčasné motory F1 môžu pri jeho zvuku blednúť závisťou.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio