AUTO.sk AUTO.sk

Špeciálny Nissan GT-R50 z dielne Italdesign dostal cenovku a poriadne prestrelenú
zdroj: Nissan

Špeciálny Nissan GT-R50 z dielne Italdesign dostal cenovku a poriadne prestrelenú

Drahší nový Nissan by ste doteraz hľadali len ťažko. Exkluzivitu modelu dodáva určite aj nízky objem výroby, veď Nissan vyrobí len 50 kusov.

O Nissane GT-R50 sme písali už koncom júna. Ide o špeciálny model, postavený pri príležitosti 50. výročia Nissanu GT-R, ktoré bude oslavovať budúci rok. Rovnako 50. výročie svojho založenia oslavuje v tomto roku aj spoločnosť Italdesign, ktorá sa na tomto projekte významne podieľala. Vozidlo s výkonom 720 k a s krútiacim momentom 780 Nm sa dostalo do výroby a dnes už poznáme aj jeho cenu. Suma 990 000 eur bez dane a príplatkovej výbavy však doslova vystrelila do stratosféry. Nissan GT-R Nismo, z ktorého nový model vychádza, totiž stojí viac ako 5-násobne menej. Drahší nový Nissan by ste doteraz hľadali len ťažko. Exkluzivitu modelu dodáva určite aj nízky objem výroby, Nissan vyrobí k 50. výročiu presne 50 kusov. Za vysokou cenou sa skrýva nielen exkluzivita, ale aj pomerne rozsiahle konštrukčné zmeny v porovnaní s GT-R Nismo.

NIssan GT-R50 (11.12.2018) (5 obrázkov v galérii)

Nové GT-R50 je dlhšie, širšie a nižšie. Rázvor náprav ostal zachovaný. Zmeny, dotýkajúce sa motora, nie sú len o novom softvéri. Italdesign použil turbo s veľkým priemerom, ktoré svojou špecifikáciou zodpovedá vozidlám kategórie GT3. K tomu bolo treba prispôsobiť chladenie, ale zmeny sa dotkli aj ojnice, piestov, vstrekovačov, výfukového systému a mnohých ďalších častí. Prepracovaná je aj dvojspojková šesťstupňová prevodovka a zosilnené museli byť diferenciály a hnacie hriadele. Výsledkom zmien je vyšší výkon aj krútiaci moment 3,8-litrového motora. Silnejšiemu motoru bol prispôsobený aj podvozok. Italdesign použil podvozok Bilstein DampTronic s neustále upravovaným pružením. Červené brzdové strmene už na prvý pohľad prezradia dobre známu značku Brembo. Vpredu využili konštruktéri šesť-piestikové a vzadu si vystačili so štvor-piestikovými brzdami Brembo. K tomu 21-palcové kolesá s pneumatikami Michelin Pilot Sport a GT-R50 je hotové.

Záujemcovia o Nissan GT-R50 sa môžu hlásiť na stránke www.GT-R50.nissan a kontaktovať priamo Italdesign, aby pre nich vytvoril na mieru ušité vozidlo na zákazku. K majiteľom sa prvé vozidlá dostanú v roku 2019, ale výroba bude pokračovať aj v roku 2020. Predpokladáme, že neskôr príde Nissan s ďalšími exkluzívnymi verziami, aby zvýšil svoje zisky.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio