AUTO.sk AUTO.sk

Ručná autoumyváreň: Týmto chybám sa určite vyvarujte
zdroj: Pxhere.com

Ručná autoumyváreň: Týmto chybám sa určite vyvarujte

Aj v ručnej autoumyvárni na váš lak číhajú nástrahy. Ak si chcete zachovať čo najdlhší lesk auta bez škrabancov, tomuto sa radšej vyhnite.

Za posledné obdobie pribudlo na Slovensku ručných autoumyvární ako húb po daždi. Za pár pätdesiatcentových mincí si svojho miláčika vyčistíte sami a s pocitom dobre vykonanej práce odídete na cesty. Existujú však niektoré chyby, ktorým by ste sa pri ručnom umývaní mali určite vyvarovať. Inak bude ten pocit iba ilúziou a lak vášho auta preč skôr, ako vám skončí záruka. Samozrejme, s tou zárukou sme to trochu prehnali. Kto z nás by však chcel chodiť s doškriabaným autom?

Pozor na kefu

Ručná autoumyváreň a bezdotyková nie sú úplne to isté. Na mnohých z nich sa totiž nachádza aj kefa s penou, ktorá môže byť kameňom úrazu pre váš lak. I keď väčšina umývacích liniek priamo inštruuje svojich klientov, aby ňou umývali iba karosériu, mnohí návodom neprikladajú žiadnu váhu. Bez problémov potom vidíme desiatky vodičov, ktorí kefou energicky drhnú kolesá, podbehy alebo podvozok auta.

Predstavte si, že doma rozsypete piesok, utriete ho mokrou utierkou a bez toho, aby ste túto utierku poriadne vymyli, si ňou začnete leštiť displej na telefóne. Výsledok si už viete predstaviť. Horšie však je, že mikroskopické kamienky a zrniečka nepoškodia len váš lak, ale aj lak vodiča, ktorý príde po vás. Preto odporúčame využívať vlastnú jemnú špongiu alebo iba vo výnimočných prípadoch "erárnu" kefu. Každému použitiu by malo predchádzať jej dôkladné vymytie napríklad vysokotlakovou pištoľou, ktorá je spravidla súčasťou umývacej linky.

Dodržiavajte vzdialenosť

Vysokotlakové pištole dokážu poškodiť váš lak už len samotnou silou, pod ktorou je voda vytláčaná von z hlavice. Aby ste predišli takémuto poškodeniu, odporúča sa držať ju minimálne 30 centimetrov od auta. V jednoduchosti mnohé návody tvrdia, že ak prúd bolí vás, "bolí" aj auto. V teplých mesiacoch si pokojne vyskúšajte vysoký tlak na vlastnej koži a prispôsobte vzdialenosť aj pri umývaní auta.

V zime opatrne

Je jasné, že umývacie linky fungujú aj v zime. Pištole nezamŕzajú, pretože ich ventily sú čiastočne otvorené a voda cez ne tečie v podstate nonstop. Ak si však na svoje auto v hlbokých mínusových teplotách nastriekate jemnú vrstvu vody, iste viete, čo môžete čakať. Minulý rok na to z našich pozorovaní doplatilo hneď niekoľko vodičov. A odchádzať z umyvárne v ľadovom obale nie je ani príjemné a ani bezpečné.

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio