AUTO.sk AUTO.sk

Povinné čierne skrinky v autách budú zrejme už v roku 2019
zdroj: Pxhere.com

Povinné čierne skrinky v autách budú zrejme už v roku 2019

Už o pár mesiacov by sa do nových áut mohli povinne montovať čierne skrinky, ale aj ďalšie systémy. Stane sa tak po schválení nových nariadení Európskym parlamentom.

Zaznamenávanie dát pomocou čiernych skriniek v autách sa má stať už čoskoro realitou. Novinku presadzuje Rada Európy a po schválení Európskym parlamentom by sa mohla zaviesť do praxe v prípade nových áut už v prvých mesiacoch budúceho roka. Čierne skrinky by mali zaznamenávať niektoré údaje pred, v čase a po nehode. Okrem rýchlosti vozidla uložia informácie o stave a aktivácii bezpečnostných systémov. Záznam bude rovnako ako v lietadle vyhodnocovaný úradmi v prípade nehody a poslúži ako zdroj pre analýzy nehôd. Členské štáty EÚ si získané informácie môžu medzi sebou zdieľať.

Súčasťou povinnej výbavy sa má stať aj inteligentný asistent rýchlosti, ktorý šoféra upozorní na prekročenie rýchlosti a v prípade aktivovaného tempomatu aj automaticky spomalí vozidlo na predpisovú rýchlosť. Pre automobilový svet nejde o žiadnu novinku a systém, upozorňujúci na prekročenie rýchlosti, dnes nájdeme aj v cenovo dostupných nových autách. Šofér nebude mať možnosť deaktivovať inteligentný asistent rýchlosti a ani čiernu skrinku.

Ďalšie v budúcnosti povinné systémy, medzi ktoré sa radí automatické núdzové brzdenie a asistent pre udržanie v jazdnom pruhu, bude môcť šofér deaktivovať, ale len počas státia so zatiahnutou ručnou brzdou. Na deaktiváciu bude potrebné vykonať sériu krokov. Medzi ďalšie plánované povinné prvky sa radí systém na sledovanie únavy vodiča, blikajúce zadné svetlá počas núdzového brzdenia, zväčšená deformačná zóna pri zrážke s chodcom a do vozidiel sa dostane aj predpríprava na meranie alkoholu vodiča, ktorá umožní jednoduché nainštalovanie zariadenia pre vodičov, prichytených za volantom pod vplyvom alkoholu. Ak návrh Európskej rady vstúpi do platnosti, tak všetky nové vozidlá predávané v EÚ budú povinne vybavené novými systémami. Nejde o prvé podobné európske nariadenie. Už dlhšie je v nových vozidlách povinný systém na meranie tlaku pneumatík a pred pár mesiacmi sa do povinnej výbavy dostal systém eCall, ktorý v prípade nehody automaticky kontaktuje záchranné zložky.

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio