AUTO.sk AUTO.sk

Číňania neznášajú vôňu nového auta, preto Ford zvažuje "pečenie" áut
zdroj: Michal Švančara/ilustračné

Číňania neznášajú vôňu nového auta, preto Ford zvažuje "pečenie" áut

Vôňa nového auta je pre veľkú časť zákazníkov príjemná, neplatí to však všade.

Vôňu nového auta si neradí berú do nosa najmä Číňania. Nepríjemný zápach/odor v interiéri je podľa J.D. Power (známa globálna spoločnosť, zaoberajúca sa prieskumom spokojnosti zákazníkov) najväčším problémom na tomto trhu. Pre uvedenie na pravú mieru treba dodať, že na pach v aute sa sťažuje takmer dvojnásobný počet zákazníkov v porovnaní s druhým najpálčivejším problémom, ktorým je nadmerná spotreba paliva. Spätná väzba od zákazníkov bola v tomto posledné roky konzistentná. Viac ako 10 % šoférov sa v Číne sťažovalo na zápach v aute podľa štúdie J.D. Power. Zápach v novom aute spôsobuje najmä koža, vinyl, plasty a chemikálie, slúžiace na utesnenie, prípadne upevnenie jednotlivých častí.

Ford Focus ST Line kombi
Ford

Tento problém začínajú vnímať aj automobilky a reagoval na ňu aj Ford so svojím patentom. Svoje vozidlá, určené pre čínsky trh, bude "piecť". Nové riešenie je navrhnuté pre autonómne a čiastočne autonómne autá. Proces zahŕňa zaparkovanie vozidla na slnku, pootvorenie okien a prípadne aj naštartovanie motora s následným aktivovaním kúrenia a ventilátora. Na celý proces bude dohliadať softvér, ktorý získa potrebné informácie zo senzorov na hodnotenie kvality vzduchu. Vozidlo samé vyhodnotí, či sú vhodné podmienky na proces "pečenia". K niečomu podobnému dochádza pri nových autách prirodzene počas prevádzky a nezriedka to pocítia aj naše nosy, či už priamo v interiéri, alebo v okolí vozidla po zastavení. Pre Číňanov je to však zjavne nepríjemnejšie.

"Zatiaľ, čo vôňa nového auta je zakorenená v americkej kultúre, čínski zákazníci nemajú radi tento pach. Tento patent je výsledkom rokov výskumu a je iba jedným z nápadov, ktoré zvažujeme v budúcnosti používať", komentovala Debbie Mielewski z Ford Motor Company problém s vôňou nových áut v Číne.

Najnovšie z kategórie: Fun

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio