AUTO.sk AUTO.sk

Toto je najdrahšie vydražené auto sveta. Prečítajte si, koľko stálo
zdroj: Sotheby's

Toto je najdrahšie vydražené auto sveta. Prečítajte si, koľko stálo

Aukčná sieň RM Sotheby's zverejnila to najcennejšie auto sveta. Rozhodli o ňom záujemcovia svojim licitovaním. Jeho cena vám vyrazí dych.

Na dražbe v kalifornskom Monterey v auguste tohto roka sa podarilo vydražiť historicky najvyššiu sumu, ktorú kedy za automobil záujemcovia zaplatili. Čo by ste si vedeli kúpiť za čiastku v prepočte 42,8 milióna eur? Možností je naozaj veľa. Viac ako 150 luxusných bytov v Bratislave, približne 200 superšportov, pozemok na Mesiaci o veľkosti tretiny Slovenska alebo takmer 29 miliónov kopčekov zmrzliny. Ak vás nezaujala kvantita, ešte stále tu je jedna možnosť. Ferrari 250 GTO.

Ferrari 250 GTO
Ferrari 250 GTO. Zdroj: Sotheby's

Toto auto bolo výrábané v rokoch 1962 až 1964 a vyrobili ich iba 36 kusov. Vážilo iba 880 kilogramov a bolo veľmi obratné. Motor napriek svojmu nie príliš atraktívnemu názvu Tipo Colombo (znie to ako nejaká terénna úprava hatchbacku od Fiatu) postavili s objemom až 3 litre a dvanástimi valcami. Na svoju dobu poskytovalo výkon neuveriteľných 221 kW, čo sa síce k dnešným superšportom už ani zďaleka nepribližuje, no stále je vysoko nad bežnými automobilmi. Aj názov  250 GTO plynie práve z motora. Konkrétne z objemu jedného valca. V pre Ferrari typickej červenej farbe s čiernym koňom na žltom podklade sa zapísala dvestopäťdesiatka do srdca nejedného milovníka áut.

Ferrari 250 GTO
Ferrari 250 GTO. Zdroj: Sotheby's

Díler Ferrari v USA si v roku 1962 stanovil na auto cenovku 18 000 dolárov. V prepočte na dnešnú hodnotu ide o 148 000 dolárov. Ak ste však túto sumu aj mali na účte, ešte ani to vás neoprávňovalo ku kúpe nového auta. Záujemcov schvaľoval osobne sám Enzo Ferrari spolu so svojim americkým dílerom. Ak ste sa však k nemu nedostali vtedy (a ešte žijete a máte záujem), mohli ste si ho vydražiť za neuveriteľnú sumu 48,4 miliónov dolárov, čo je zatiaľ najvyššia suma, akú kedy kto zaplatil na dražbe za auto vôbec.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Fun

Pozri viac

Fun rádio