AUTO.sk AUTO.sk

Lamborghini Urus je neskutočne rýchle: Zrýchli na 100 pod 3 sekundy

Segment superšportov sa pomaly stáva aj doménou SUV. Zvláštne, však? Rovnako neuveriteľné je, ako môže niečo také obrovské zrýchliť z 0 na 100 km/h za menej ako tri sekundy.

Lamborghini Urus bolo predstavené iba v decembre minulého roka. Už vtedy vedeli všetci, že pôjde o skutočne výnimočný voz, ktorý značke divokého býka neurobí hanbu. Skutočnosť je však taká, že dokonca predčil všetky očakávania. Youtuberi z kanálu DragTimes zmerali autu časy zrýchlenia na 100 km/h, na 200 km/h a pri preteku na štvrť míle. Prvý z výsledkov bol takmer o 0,7 sekundy rýchlejší ako oficiálny údaj. Ak nešlo o chybu merania, by sa Urus so stovkou za 2,9 sekundy stal najrýchlejším SUV na svete.

Auto vážiace 2,2 tony (rovnako ako Audi Q8- podobnosť koncernu je skutočne neprehliadnuteľná) je poháňané dvomi turbami dopovaným benzínovým osemvalcom V8 s objemom 4,0 litra a výkonom takmer 480 kW. Špeciálna osemstupňová automatická prevodovka je určená špeciálne pre vysokovýkonné vozidlá. Rovnakú používa napríklad aj dvanásťvalcové BMW 7.

Konkurencia medzi rýchlymi SUV zatiaľ nie je veľká. Ak by sme mali brať do úvahy tabuľkový čas zrýchlenia Urusu, ocitol by sa na treťom mieste s časom 3,6 sekundy. Pred ním je už len Tesla Model X s časom 3,2 a Jeep Grand Cherokee Trackhawk so zrýchlením za 3,4 sekundy. S maximálkou 305 km/h je však Urus najrýchlejším autom minimálne v tomto ohľade.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Fun

Pozri viac

Fun rádio