AUTO.sk AUTO.sk

Nórsky ošiaľ elektromobilov naráža na výrazný problém. Prečítajte si aký
zdroj: Facebook.com

Nórsky ošiaľ elektromobilov naráža na výrazný problém. Prečítajte si aký

Elektromobily sú v Nórsku aj vďaka pomoci od štátu nadmerne populárne. Pri subvenciách však štát zabudol na jednu dôležitú vec. Tá môže celý systém položiť na lopatky.

Nie je tomu ani mesiac, čo sa na internet dostalo satirické video zosmiešňujúce nórsku situáciu s elektromobilmi. Zobrazuje cyklistu, ktorý sa snaží dostať cez večernú ulicu v meste. Na samotnom úkone by nebolo nič vtipné, no v ceste mu stojí nespočetné množstvo káblov, ktoré si ľudia zo svojich domov naťahali, aby mohli dobíjať vlastné autá.

Video zverejnil Nórsky automobilový zväz NAF, ktorý vníma stále narastajúci počet elektromobilov za problémový. Má na to jeden pragmatický dôvod. Infraštruktúru. Za posledné roky počet elektromobilov v Nórsku extrémne vzrástol. Momentálne je v Nórsku už tretina áut na čisto elektrický pohon. Za minulý rok tvorili elektromobily až 40% všetkých predaných áut v krajine. Úspešný vzor, poviete si. Krajina, ktorá rapídne znižuje svoje lokálne emisie vďaka zelenším automobilom a rozšafnej politike. Práve tu však naráža kosa na kameň.

zdroj: Facebook.com

Politika, snažiaca sa pretlačiť elektromobily je v Nórsku až príliš benevolentná. Štát odpúšťa pri EV rôzne registračné poplatky a dane, povoľuje zdarma parkovať na platených parkoviskách, necháva vodičov bezplatne nabíjať svoje autá na nabíjacích staniciach a ešte aj udelil výnimku všetkým elektromobilom na jazdu v pruhu pre autobusy. Iba skutočný petrolhead by odolal takto lákavej ponuke, a to je problém.

Vďaka príliš atraktívnej ponuke vzrástol počet elektromobilov enormným spôsobom za príliš krátky čas. Znamená to, že elektrické siete a siete nabíjacích staníc jednoducho nestačia na aktuálny počet elektromobilov. I keď je ich dosť, musíme myslieť na to, že elektromobilu nestačia minúty na dobitie, potrebuje desiatky minút alebo hodiny.

Presne na tento problém poukazuje NAF ako na kľúčový v budúcnosti elektromobilov v krajine. Do roku 2025 musia byť všetky novo predané vozidlá v Nórsku elektrické. Mnoho hlavne mestských obyvateľov má už teraz problém s nabíjaním áut, pretože jednoducho nemajú garáž, kde by si svoje auto v pokoji a v bezpečí dobili. Tento katastrofický scenár preto je síce zveličený, ale od pravdy nemusí mať ďaleko.

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio