AUTO.sk AUTO.sk

Porsche 930 dostane reálne používané motory F1 z čias prvej turbo éry
zdroj: Lanzante

Porsche 930 dostane reálne používané motory F1 z čias prvej turbo éry

Motory TAG Turbo využíval v sezónach 1983 až 1987 McLaren a Lauda s Prostom s nimi získali tri tituly majstra sveta.

Pamätáte sa ešte na prvú turbo éru v F1? Jej koniec prišiel v 80-tych rokoch. Monoposty F1 boli vtedy považované doslova za monštrá. V kvalifikácii ich turbomotory dosahovali výkon aj viac ako 1000 k. Najsilnejšou stajňou bol v tom období McLaren a spojenie s motormi Honda prinášalo úplne iné úspechy ako v nedávnych rokoch. Ešte pred spojením s Hondou používal McLaren v rokoch 1983 až 1987 motory TAG z dielne Porsche. Aj táto kombinácia priniesla veľké úspechy. Počas štyroch sezón získali jazdci McLarenu 3 tituly majstra sveta. Prvý získal Niki Lauda a ďalšie dva pridal Alain Prost. 

Dôvod, prečo spomíname práve toto obdobie, je jednoduchý. Motory TAG, ktoré boli v tom čase reálne používané, dostanú novú šancu na život. Automobilová spoločnosť Lanzante totiž dostala od McLarenu povolenie postaviť 11 vozidiel Porsche 930 a použiť motory TAG F1, s čím sa už stihla pochváliť na sociálnych sieťach.

Okrem 11 plánovaných vozidiel už uzrel svetlo sveta aj testovací prototyp. Ak niekto bohatý hľadá vozidlo s poriadnym príbehom, tak práve sme narazili na svätý grál. Kto môže povedať o svojom aute, že používa skutočný motor z F1, s ktorým Prost pred vyše 30-timi rokmi vyhral veľkú cenu? Históriu konkrétneho motora dokumentuje malá tabuľka.

Lazante

Prvý pohľad na Porsche 930 pritom neprezrádza, že v jeho útrobách pracuje motor V6 TAG Turbo. Pred očami máme "obyčajné" Porsche. Prezradiť ho môže akurát otáčkomer, ktorého ručička sa zastaví až niekde pri hranici 9000 otáčok.

Lazante

V súčasnosti netušíme, ako bude motor naladený a aké parametre môžeme od neho očakávať. Už teraz je však jasné, že záujem bude obrovský a cena vysoká.

Porsche 930 s motorom TAG Turbo (9 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio