AUTO.sk AUTO.sk

Povinná dokumentácia: Pozrite si, aké doklady v aute musíte mať
zdroj: Facebbok.com

Povinná dokumentácia: Pozrite si, aké doklady v aute musíte mať

Jazda bez papierov sa môže stať veľmi nepríjemným a zdĺhavým zážitkom. Pozrite si zoznam dokumentov, ktoré by ste pri policajnej kontrole mali mať v aute.

Občiansky, vodičský, technický... Túto čarovnú formulku počujete takmer pri každom zastavení policajnou hliadkou na ceste. Jeden dokument určuje vaše občianstvo, druhý vašu schopnosť šoférovať a tretí dokladuje, že auto by malo byť v poriadku. Otázka ohľadom dokumentov však nie je taká jednoduchá. Policajti vás môžu vyzvať aj na predloženie ďalších dokladov. Ak ich nemáte pri sebe, môžete si spôsobiť komplikácie.

 V peňaženke

Sú isté dokumenty, ktoré by ste nemali nechávať v aute. Vodičský a občiansky preukaz sú samozrejmosťou. Tie sú vaše. Technický preukaz od auta si však väčšina vodičov aj dnes necháva odložený priamo v kabíne. Takéto konanie však nie je odporúčané, pretože pri krádeži auta poisťovne krátia svoje plnenie. Predsa len je oveľa ľahšie sa s autom pohybovať, ak má potrebné dokumenty. Tieto tri "papiere" si preto radšej noste vždy vo svojej peňaženke.

Ak náhodou nosíte pri sebe obe časti osvedčení o evidencií vozidla, časť II radšej čím skôr odložte doma. Mať pri sebe "veľký techničák" totiž môže byť brané ako priestupok. Ten nie je určený na predloženie na kontrolu. V prípade, že ste k svojmu autu dostali iba papierový preukaz, platí pre vás výnimka.

V aute

Zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke jasne vymedzuje povinné dokumenty, ktoré je potrebné mať na vedenie vozidla. O zvyšných však neplatia žiadne špeciálne ustanovenia, preto si ich môžete pokojne nechať aj priamo v aute. Pri kontrole si teda okrem svätej trojice dokumentov môže od vás policajt vypýtať aj potvrdenie o PZP, o technickej a emisnej kontrole a potvrdenie o zaplatení diaľničného poplatku. Bielu a zelenú poistnú kartičku dostanete od svojej poisťovne poštou, dve malé kartičky o kontrolách zase v kontrolnom stredisku a potvrdenie o zaplatení elektronickej dialničnej známky máte zase na maili. Preto by predloženie zvyšných dokumentov nemalo byť problém. Ak však na niektorý z nich zabudnete, hrozí vám finančná pokuta až do 30 eur. V horšom prípade dokonca zákaz pokračovať v jazde.

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio