AUTO.sk AUTO.sk

Aston Martin Valkyrie a jeho 1000+ koní: Vypočujte si zvuk poriadneho stáda
zdroj: Aston Martin

Aston Martin Valkyrie a jeho 1000+ koní: Vypočujte si zvuk poriadneho stáda

Zvuk dvanásťvalcového motora bez turba vyvoláva spomienky na časy, keď dvíhal zvuk monopostov F1 divákov zo sedadiel. Nahrávku zverejnil šéf značky Aston Martin, Andy Palmer.

Aston Martin Valkyrie sa mal dostať k zákazníkom už v priebehu tohto roku. Najnovšie správy naznačujú, že sa to nestihne a budúci majitelia si na nový hyperšport počkajú o dosť dlhšie. Hovoríme o časovom horizonte 2019 až 2020. Zatiaľ nie sú úplne jasné ani parametre vozidla. Srdcom hybridného pohonu bude atmosférický motor Cosworth V12 s objemom 6,5 l a chýbať nebude ani systém rekuperácie KERS, známy z F1. Celkový výkon vozidla stále nepoznáme, od začiatku sa však hovorí o výkone presahujúcom 1000 koní. 

Vrcholom bude verzia, určená výlučne pre jazdu na okruhu s označením Valkyrie AMR Pro. Vidieť sme ju mohli na autosalóne v Ženeve a pozrieť si ju môžete v galérii. Vozidlo, lakované žltou farbou, však nezodpovedá výslednému vzhľadu auta. Jeden z najslávnejších dizajnérov v histórii F1, Adrian Newey, ktorý má na starosti aj model Valkyrie sa v nedávnej minulosti pre portál Autocar nechal počuť, že vozidlo sa ešte "celkom dosť" zmení, kým sa dostane k zákazníkom. Cieľom je ešte zvýšiť už aj tak vysoký aerodynamický prítlak.

Aston Martin Valkyrie AMR Pro (7 obrázkov v galérii)

Zatiaľ mnoho parametrov vozidla nepoznáme, spoznali sme však zvuk motora a ten je celkom emotívny. Vieme si predstaviť, že návštevníkom okruhu, po ktorom práve jazdí Aston Martin Valkyrie sa vybavia "staré dobré časy" F1 s poriadnym zvukom. Zvuk motora zverejnil v nahrávke na Twitteri samotný šéf značky Aston Martin, Andy Palmer.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio