AUTO.sk AUTO.sk

Dacia Duster dostane nový benzínový motor, na vývoji sa podieľal Mercedes
zdroj: Dacia

Dacia Duster dostane nový benzínový motor, na vývoji sa podieľal Mercedes

Nový benzínový motor sa postupne udomácňuje v portfóliu automobiliek patriacich do aliancie Renault-Nissan a používa ho aj Mercedes.

Nová Dacia Duster už nie je horúcou novinkou. Na cestách ju už môžeme nejaký čas stretať a zrovna tento týždeň ju majú na test kolegovia z Garáž TV. Na autosalóne v Paríži sa však aj tak predstavila s jednou zásadnou novinkou. Je ňou nový motor 1,3 TCe GPF. Benzínový štvorvalec vyvíjala aliancia Renault-Nissan v spolupráci s koncernom Daimler. Každý si motor prispôsobil svojim potrebám a dnes ho môžeme nájsť napríklad aj v novej generácii Mercedesu triedy A. V Dusteri prichádza motor, vybavený filtrom pevných častíc (GPF), s výkonom 96 kW a s krútiacim momentom 240 Nm. Komu by sa to málilo, môže siahnuť po silnejšej verzii toho istého motora s výkonom 110 kW a s krútiacim momentom 250 Nm. Nový motor je zatiaľ k dispozícii len výlučne s pohonom prednej nápravy, ale už v budúcom roku by sme sa mali dočkať kombinácie benzínového agregátu a pohonu všetkých kolies.

Dacia Duster
Dacia

Aby sa vývoj nového motora čo najviac oplatil, treba ho predať v čo možno najväčšom počte áut. Aj preto Duster nie je jediným modelom s týmto motorom. Rovnakú pohonnú jednotku dostane aj inovovaný Renault Kadjar. Pod jeho kapotou však ponúkne o chlp lepšie parametre. Slabšia verzia disponuje výkonom 103 kW, silnejšia 117 kW. Viac sa o novom Renaulte Kadjar dozviete v nasledujúcom článku.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio