AUTO.sk AUTO.sk

Za štvrtinou úmrtí v Anglicku stojí nezapnutý pás. Ako je to u nás?
zdroj: Pxhere.com

Za štvrtinou úmrtí v Anglicku stojí nezapnutý pás. Ako je to u nás?

Veľká Británia zverejnila tragické štatistiky, podľa ktorých bezpečnostné pásy nie sú samozrejmosťou. My sme si posvietili na používanie pásu u nás.

Iba pred niekoľkými dňami informoval anglický portál Autoexpress o štatistike, ktorá prináša zarážajúce informácie. Podľa nej totiž za každým štvrtým úmrtím na cestách v krajine stojí nezapnutý bezpečnostný pás. Vypoveddá to nielen o tom, že disciplína vodičov pokulháva, ale aj o tom, že bezpečnostný pás môže pri dopravnej nehode rozhodnúť medzi životom a smrťou. A to hneď z niekoľkých dôvodov.

Prvým z nich je mechanická ochrana, ktorú vám pás ponúka. Dnešné bezpečnostné pásy sú totiž schopné vas nielen zadržať pred nárazom, ale vás aj stiahnuť naspäť do sedadla vďaka samonavíjacej funkcií a malej náloži v mechanizme. Podobnej ako pri airbagoch.

Tie sú spojené s druhým aspektom ochrany. Bepečnostný pás si totiž môžete nezapnúť, ale airbag sa vypnúť nedá. Preto ak nepripútaní nabúrate, je vysoká pravdepodobnosť, že to bude práve airbag, ktorý vám môže spôsobiť vážne zranenia. Je to preto, že v momente jeho výstrelu sa budete nachádzať na úplne inom mieste, ako by ste sa nachádzali s upevnenými bezpečnostnými pásmi. Rozdiel je skutočne veľký.

Vodiči v Anglicku však nie sú jedinými hriešnikmi. Bezpečnostné pásy nie sú napriek širokej osvete veľmi obľúbené ani u nás. Mnohí si ani dnes nevedia predstaviť, že by boli počas celej jazdy tlačení pásom do sedadla. Pritom vznikli už pred takmer 150 rokmi. Podľa štatistík Policajného zboru Slovenskej republiky bolo minulý rok zaznamenaných 17 186 porušení povinnosti použitia bezpečnostných pásov. Takmer pri každej desiatej dopravnej nehode nemal aspoň jeden z cestujúcich zapnuté bezpečnostné pásy. Rodziel v jednom kliknutí môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Ak nechcete riskovať život a pokutu 50 eur, pás si radšej zapnite.

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio