AUTO.sk AUTO.sk

FitCar je netradičné auto. Má pedále z bicykla namiesto plynu
zdroj: FitCar

FitCar je netradičné auto. Má pedále z bicykla namiesto plynu

Ak chcete poriadne pridať, tak sa oprite do pedálov a nenápadne pritom spálite kalórie navyše. FitCar je netradičné riešenie pre ľudí, ktorým neostáva čas na šport.

Niekedy sa k nám v záplave tlačových správ dostanú rôzne zvláštnosti. Jednou z nich je určite FitCar PPV (pedal powered vehicle). Za týmto výtvorom stojí saudský vynálezca, Nasser Al Shawaf, v spolupráci s holandským partnerom BPO. FitCar je na pohľad obyčajné Audi A4, ktoré má na mieste vodiča pedále ako na bicykli. Neslúžia na výrobu energie a ani na pohon auta, ale nahrádzajú funkciu plynového pedálu. Na pohon slúži v tomto prípade štandardný motor 2,0 TFSI, ktorý sa nevymyká normálu svojou spotrebou, ani ekonomikou jazdy a spolupracuje s automatickou prevodovkou. Šliapaním na bicyklových pedáloch určujete rýchlosť auta. Keďže dole neostal priestor na brzdový pedál, tak bol vyvedený pod volant a ovláda sa ručne.

FitCar

Na vozidle si možno nastaviť tri rôzne stupne, určujúce pomer medzi šliapaním a rýchlosťou vozidla. Prvý stupeň No Drive je využiteľný v momente, keď stojíte v zápche. Auto v tomto prípade stojí bez ohľadu na to, či vôbec a ako intenzívne šliapete. Druhý stupeň Drive Slow slúži v pomalej premávke. Drive Fast je zas využiteľný vo vysokých rýchlostiach pri jazde na diaľnici. Okrem jedného z režimov si môže šofér meniť aj samotnú záťaž pri pedálovaní.

Vývojárska spoločnosť BPO označuje takéto ovládanie auta za jednoduché, intuitívne a bezpečné. Vraj to treba najskôr skúsiť. Nám napadla hneď jedna situácia, keď človek predbieha a musí náhle zrýchliť, lebo zo zákruty vybehne oproti auto. Ak nie je unavený, zrejme stihne zareagovať včas. Otázkou ostáva, aký zmysel má tento spôsob ovládania vozidla. Odpoveď sa skrýva v názve auta. Cieľom nebolo nahradiť dopravu na bicykli, ale využiť čas, strávený v aute na športovanie a nahradiť tak čas, strávený vo fitnescentre. Ak dochádzate hodinu z práce a po nej vám už sotva ostáva čas na obľúbený šport, tak FitCar PPV má byť riešením. Do budúcnosti plánujú vývojári pripraviť ďalšiu verziu, ktorá umožní aj zloženie bicyklových pedálov a tradičné ovládanie auta. K tomu by mohla pribudnúť aj aplikácia na maximalizovanie efektívnosti spaľovania kalórií. Tento zvláštny nápad by výrobca chcel neskôr ponúknuť priamo automobilkám, alebo ho dodatočne montovať do existujúcich áut. FitCar PPV je medzinárodne patentované a čaká na schválenie povolenia jazdy na cestách.

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio