AUTO.sk AUTO.sk

Peugeot e-Legend Concept je krásna francúzska vízia budúcnosti
zdroj: Peugeot

Peugeot e-Legend Concept je krásna francúzska vízia budúcnosti

Prvý dojem z Peugeotu e-Legend Concept? Podľa nás je to vízia budúcnosti bez "ufo" tvarov s krásnym retro dizajnom.

Peugeot prichádza na dobrú vlnu, minimálne pokiaľ hovoríme o dizajne. Nedávno vzbudil pozornosť vydareným dizajnom nového Peugeotu 508 a teraz prichádza s veľmi zaujímavým konceptom. Hneď pri prvom pohľade na fotky na nás nový Peugeot e-Legend Concept "dýchol" minulosťou. Nebola to náhoda, dizajnéri Peugeotu sa totiž inšpirovali históriou a konkrétne modelom 504 Coupe. Pri pohľade spredu si môžeme všimnúť štvoricu svetiel, ale hlavným spoločným znakom je silueta vozidla s kabínou, posunutou výrazne smerom k zadnej náprave.

Peugeot

Aj keď retro predsa moderný

Pri návrhu konceptu sa Peugeot inšpiroval minulosťou, ale napriek tomu auto pôsobí moderne. Platí to pre vzhľad a o technológiách už vôbec netreba pochybovať. Koncept e-Legend je pripojený, autonómny a elektrický. Batérie s kapacitou 100 kWh umožňujú prejsť vozidlu na jedno nabitie až 600 km podľa WLTP a dojazd 500 km získa už po 25 minútach nabíjania. Elektromotor disponuje výkonom 340 kW a krútiaci moment dosahuje maximálnu hodnotu až 800 Nm, poháňané sú všetky štyri kolesá a vozidlo ponúka viac ako slušnú dynamiku. Svedčí o tom maximálna rýchlosť 220 km/h a hlavne zrýchlenie na 100 km/h pod štyri sekundy.

Počas autonómnej jazdy sa vozidlo prispôsobí posádke. Volant sa zloží a skryje, aby nezavadzal pred veľkou 49-palcovou obrazovkou. Predné sedadlá sa sklopia a opierky na ruky sa automaticky vysunú. Vozidlo možno potom ovládať pomocou konzoly, integrovanej do šoférového sedadla. Posádka sa môže hrať hry a pozerať filmy na veľkej zahnutej centrálnej obrazovke, prípadne na obrazovkách vstavaných do slnečných clon.

Peugeot

Ak sa šofér rozhodne prevziať riadenie do svojich rúk, tak má na výber dva režimy jazdy. Po zvolení módu Legend sa na obrazovkách zjaví digitálne zobrazený drevený dekor, pripomínajúci Peugeot 504 Coupe a na prístrojovom paneli sa zjavia 3 ukazovatele Peugeotu 504. Na minulosť odkazujú aj sedadlá s vertikálnym čalúnením. Ak šofér preferuje dynamickú jazdu, môže uprednostniť režim Boost. V tom prípade sa na veľkej centrálnej obrazovke zjaví projekcia cesty.

Peugeot e-Legend Concept (25 obrázkov v galérii)

Ovládanie hlasom a obrovské množstvo displejov

V spolupráci s partnermi pripravil Peugeot hlasového asistenta, vhodného pre chvíle počas autonómnej jazdy. Jednoduchou vetou tak môže posádka ovplyvniť štýl jazdy autonómneho systému, počúvať svoju obľúbenú hudbu, prípadne otvoriť elektrické dvere vozidla. V tomto prípade nejde o sci-fi, ale o reálneho hlasového asistenta, ktorý Peugeot do dvoch rokov nasadí do sériových áut.

V interiéri nájdeme až 16 obrazoviek rôznych veľkostí. Okrem 49-palcovej zahnutej obrazovky vpredu nájdeme aj 29-palcové obrazovky vo dverách, či 12-palcové obrazovky v slnečných clonách. Obrazovky neslúžia len na zobrazovanie videa a základných informácií. Menia dojem z interiéru a vytvárajú v aute tú "správnu náladu". Okrem dreveného dekoru na štýl Peugeotu 504 môžu zobrazovať bronzové čiary, vytvárajúce sieť. Digitálnych materiálov v interiéri však môže byť viac. Peugeot svojím konceptom prekvapil. Viac ako technológie budúcnosti nás zaujal jeho retro vzhľad. Pozitívom je, že vozidlo nie je len autonómne, ale dovoľuje užiť si jazdu s rukami na volante. Určite ide o krajšiu víziu ako len sedenie v autonómnom presúvadle bez emócie.

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio