AUTO.sk AUTO.sk

Honda CR-V dostane hybridný pohon, motor poslúži ako generátor
zdroj:

Honda CR-V dostane hybridný pohon, motor poslúži ako generátor

S predajom hybridnej Hondy CR-V sa začne už v októbri a prvé vozidlá sa dostanú na cesty začiatkom roka.

Honda plánuje v Európe predávať hybridné vozidlo. Prvým hybridným SUV značky, predávaným v Európe, bude dobre známy model CR-V. Honda len nedávno prezradila detaily o tomto vozidle vrátane ceny a teraz ho obohatí o novú pohonnú jednotku.

Model CR-V bude pod povrchom skrývať elektromotor, batériu, generátor a benzínový motor 2,0 l i-VTEC. Celkový výkon sústavy dosiahne 135 kW a krútiaci moment 315 Nm. V tomto prípade ide o zriedkavo využívaný pohonný systém. Na podobnom princípe pracuje napríklad Mitsubishi Outlander PHEV. V nízkych rýchlostiach slúži na pohon eletkromotor a čerpá energiu z batérie. Ak elektromotor potrebuje pri akcelerácii viac energie, prípadne je batéria prázdna, tak spaľovací motor poslúži vďaka spojeniu s generátorom ako producent elektrickej energie. V niektorých situáciách však môže aj priamo poháňať kolesá vozidla. Stane sa tak najmä pri cestovaní vysokými rýchlosťami na diaľnici. Podrobnejšie sú jednotlivé fázy fungovania hybridnej jednotky, popísané na nasledujúcom obrázku. Jazdné režimy automaticky prepína riadiacia jednotka.

Honda sľubuje, že pri prepínaní jednotlivých režimov jazdy vodič nepocíti šklbnutie autom a ani žiadnu odozvu v pedáloch či volante. Všetko má byť maximálne plynulé. Otázkou pre nás zostáva, ako rýchlo dokáže systém zareagovať napríklad pri predbiehaní, a teda náhlej zmene dynamiky. Ak ide vozidlo v elektrickom režime a šofér sa náhle rozhodne predbiehať, tak musí dôjsť k rýchlemu naštartovaniu spaľovacieho motora a k okamžitej reakcii. Inak by predbiehanie bolo obtiažne. Ako tento systém funguje v praxi, nám odhalí až reálna skúsenosť. Na tú si ešte chvíľu musíme počkať. Prvé objednávky hybridnej Hondy CR-V začnú predajcovia prijímať v októbri a vozidlá sa dostanú k zákazníkom začiatkom roka 2019.

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio