AUTO.sk AUTO.sk

Dvere na aute ako módny trend: Aj tieto druhy existujú
zdroj: Koenigsegg

Dvere na aute ako módny trend: Aj tieto druhy existujú

Automobilizmus pozná rôzne módne výstrelky. I keď klasické otváranie dverí poznáme už dlhé roky, zachovalo sa aj niekoľko kurióznych výstrelkov.

Neštandardných dizajnov áut je veľa. Od superšportov s agresívnym vzhľadom až po rodinné autá vyzerajúce ako z iného vesmíru. Jediným, čo vo väčšine prípadov ostáva nedotknuté, sú dvere. Existuje však hneď niekoľko výnimiek, ktoré sa vymykajú bežným štandardom. I keď ide o kuriozity, skutočne existujú.

Nožnicové

Nožnicové dvere sú asi tie najbežnejšie z najkurióznejších dverí. Ich dizajn sa najčastejšie vyskytuje medzi superšportmi. Ide o otváranie smerom nahor namiesto smerom von. Týmto druhom dverí je vybavené napríklad Ferrari LaFerrari Aperta alebo automobily značky Lamborghini.

Laborghini Aventador
Laborghini Aventador. Zdroj: Lamborghini

Baldachýnové

Ako baldachýn nad posteľou, tieto dvere sa otvárajú tak, že sa nadvihuje celá strecha. Asi najšialenejší dizajn dverí so sebou prináša hneď niekoľko problémov. Prvým z nich je pevnosť karosérie. Odnímateľná strecha znamená, že automobil musí mať pevné výstuže v spodnej časti podobne ako kabriolet. Práve preto sa tento druh dverí používa takmer výlučne v konceptoch.

Saab Aero-X
Saab Aero-X. Zdroj: Wikimedia

Krídlové

Krídlové dvere v dnešnej dobe opäť zažívajú nárast popularity. Americká Tesla ich opäť priniesla do sveta automobilizmu vo svojom Modeli X. Doterajšia devíza historických športových automobilov, napríklad Mercedes 300SL, tak opäť vstupuje na scénu.

Mercedes 300SL
Mercedes-Benz 300SL. Zdroj: Mercedes

Labutie

Labutie dvere sa otvárajú podobne ako tie bežné. Podstatný rozdiel je však v sklone. Zatiaľ, čo sa bežné dvere otvárajú smerom von dopredu, labutie dvere sa otvárajú mierne nahor. Ako keď labuť otvára krídla. Typickým reprezentantom tohto dizajnu je Aston Martin DB10.

Aston Martin Rapide
Aston Martin Rapide. Zdroj: Aston Martin

Motýlie

Otváranie motýlích dverí prebieha veľmi podobne ako tých labutích. Pri tomto dizajne je ale sklon oproti bežnému otváraniu ešte väčší. Dvere sa de facto dvihnú úplne nahor ako pri krídlových, no pevný bod sa nachádza na rovnakom mieste ako na labutích. Preto sa po otvorení neocitnú nad strechou ale na boku nad predným kolesom. Reprezentantom tohto dizajnu je známe BMW i8.

BMW i8
BMW i8. Zdroj: BMW

Posuvné

Ak sme vraveli o nožnicových dverách ako o najbežnejších z najkurióznejších, posuvné možno ani nemôžeme medzi kuriózne zaradiť. Či? Ostáva faktom, že posuvné dvere sú rozšírené najmä medzi úžitkovými vozidlami. Z osobných vozidiel sa posuvné dvere nachádzajú iba na rodinných MPV a Peugeote 1007.

Seat Alhambra
Seat Alhambra. Zdroj: Seat

Samovražedné

Pri samovražedných dverách hovorí obrázok sám za seba. Opačné otváranie vytvára ideálne podmienky pre fantazírovanie nad najrôznejšími katastrofálnymi scenármi, ktoré nebudeme bližšie rozoberať. Tento dizajn je čiastočne obsiahnutý v BMW i3 a vo vozidlách Rolls Royce, kde sa predné dvere otvárajú bežným spôsobom a zadné sú v štýle "suicide doors."

Rolls Royce Wraith
Rolls-Royce Wraith. Zdroj: Rolls-Royce

Vztyčné

Vztyčné dvere sú veľmi podobné tým nožnicovým. Zatiaľ, čo nožnicové sa dvíhajú nahor, tie vztyčné sa okrem vyklopenia nahor, posúvajú aj smerom von. Tento typ dverí využíva výlučne švédsky Koenigsegg.

Koenigsegg
Koenigsegg Regera. Zdroj: Koenigsegg

Toto je zoznam ôsmich najrozžírenejších ojedinelých dverí. História automobilizmu však pozná aj niektoré unikátne dizajnové výstrelky. Auto bez dverí, auto s nástupom spredu, dvere z plachty alebo dvere delené v strede.

Najnovšie z kategórie: Fun

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio