AUTO.sk AUTO.sk

Ford Ranger Raptor: Do Európy prichádza zlý chlapec
zdroj: Ford

Ford Ranger Raptor: Do Európy prichádza zlý chlapec

Nadupaná verzia Rangeru s názvom Raptor nie je len o zdolávaní terénu, ale aj o rýchlej jazde po rozbitom povrchu. Nečudo, veď Ranger Raptor je produktom divízie Ford Performance.

Vyvinutý divíziou Ford Performance vletí na európsky trh "najtvrdšia" a najvýkonnejšia verzia najpredávanejšieho pikupu v Európe. Objem motora 2,0 l môže byť sklamaním, ale výkon cez 200 k a najmä krútiaci moment 500 Nm robí z veľkého Fordu vcelku agilné auto. Naftový motor EcoBlue bude spolupracovať s desaťstupňovou automatickou prevodovkou. Ale nie všetko je len o motore. Ford sľubuje karosériu, ktorá umožní rýchlu jazdu aj mimo asfaltových ciest. Vraj máme zabudnúť na všetko, čo vieme o pikupoch, aspoň sa v takom zmysle vyjadril Leo Roeks, šéf Ford Performance Europe. Ford Ranger Raptor je podľa jeho popisu plnokrvný púštny pretekár a v podobnom duchu sa nesie aj akčné video.

Nový Raptor je postavený s cieľom, aby odolával "silným úderom" v teréne. Prispôsobený je tomu aj supersilný spevnený rám karosérie, ale aj celé odpruženie vozidla. Svetlá výška 283 mm znamená, že Raptor je o 56 mm vyššie nad cestou ako klasický Ranger a pritom má o 150 mm širší rozchod kolies. 

Ford

Zlepšenie nastalo aj v prípade nájazdových uhlov. Predný má hodnotu 32,5 stupňa a prechodový so zadným zhodne 24 stupňov. Špeciálne pre Raptor boli vyvinuté aj pneumatiky All-terrain BF Goodrich 285/70 R17, ktoré majú priemer 838 mm.

Ford

Ford Ranger Raptor má priniesť na jednej strane štýlový vzhľad inšpirovaný americkým modelom F-150 Raptor (všimnúť si treba najmä výraznú prednú masku), ale aj terénne schopnosti. Vozidlo je vybavené dvoma vyprosťovacími hákmi vpredu, ktoré potiahnu hmotnosť až 4 500 kg a dva vzadu pripravené zvládnuť 3 800 kg. Súčasťou je ťažné zariadenie, s ktorým Raptor potiahne vozík s hmotnosťou 2 500 kg. Konkrétnemu terénu sa Raptor prispôsobí prostredníctvom jedného zo šiestich režimov jazdy. Jedným z nich je režim Baja, slúžiaci na zdolávanie terénu vo vysokých rýchlostiach. Názov je odvodený od podujatia Baja Desert Rally. S predajom v Európe sa začne v polovici roku 2019.

Ford Ranger Raptor (13 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio