AUTO.sk AUTO.sk

Plastový odpad môže slúžiť ako palivo budúcnosti. Tvrdia vedci
zdroj: Pxhere.com

Plastový odpad môže slúžiť ako palivo budúcnosti. Tvrdia vedci

Najväčšou nočnou morou ekopriemyslu sú takmer nezničiteľné odpady zahlcujúce oceány. Vedci zo Spojeného kráľovstva však majú riešenie.

Nad riešením problému so stále sa zväčšujúcim plastovým ostrovom v Pacifickom oceáne si lámu hlavy vedci z rôznych oblastí. Anglická univerzita vo Swansea prišla na riešenie, ktoré by bolo využiteľné v automobilovom priemysle. Vymyslela technológiu, ktorá pomocou chemických reakcií dokáže uvoľňovať z plastov vodík. Ten sa potom použije ako palivo do vodíkových áut. Pôjde teda o čistú energiu, ktorá čistí oceány.

""Na svete sa ročne vyprodukuje množstvo plastového odpadu. Z tých miliard ton sa recykluje iba malý zlomok," hovorí Dr. Moritz Kuehnel, vedúci výskumu. Celý systém funguje relatívne komplikovane, no nemusel by byť príliš nákladný. Plast sa nakrája na menšie kúsky a trochu zbrúsi. Potom sa naňho nanesú špeciálne nanokvapôčky, ktoré dokážu premeniť slnečnú energiu na chemickú.

Takto upravený plast sa ponorí do alkalického roztoku. Po dopade slnečného žiarenia sa na jeho povrchu začnú vytvárať malé bublinky. Ide o čistý vodík, ktorý potom stačí iba zozbierať a uskladniť. Čistá a recyklovaná energia je na svete.

Technológia je vraj prevratná v tom, že pomáha svetu hneď tromi spôsobmi. V prvom rade vyrába čistým spôsobom vodík, ktorý potom funguje ako bezemisné palivo. V druhom rade čistí oceány, no a v treťom rade prebiehajúca chemická reakcia spôsobuje degradáciu plastu. Znamená to, že plastová fľaša aj vyrobí palivo a aj sa rozloží. Problém s plastami tak rieši na viacerých úrovniach.

Najčastejšie používaným plastom je polyetyléntereftalát, takzvaný PET. Podľa doktora Kuehnela však chemická reakcia prebieha aj na ďalších rozšírených typoch plastov. Takýmto spôsobom by sa dal využiť aj polyuretán, polyetylén alebo známe PVC.

Existujú vraj aj ďalšie nesporné výhody tohto spôsobu recyklácie. Prvou je nenáročnosť paliva. Pri bežnej recyklácií je bežne obnoviteľný iba PET plast. Fľaše, ktoré sa takto roztavia a opäť vyrobia musia prejsť pred recykláciou dôkladným čistením. Nesmie na nich ostať ani omrvinka a ani mastný fľak. Pri využití plastu na výrobu vodíka sú podľa výskumného tímu tieto nečistoty naopak vítané. Dokonca vraj urýchľujú chemickú reakciu. To tlačí náklady na recykláciu smerom nadol, čo je vlastne hneď ďalšia výhoda. Podľa portálu The Balance Small Business konvenčná recyklácia jednej tony plastových tašiek stojí napríklad až 4000 dolárov.

Najnovšie z kategórie: Fun

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio