AUTO.sk AUTO.sk

Nový Mercedes GLE má byť mimoriadne komfortný
zdroj: Mercedes

Nový Mercedes GLE má byť mimoriadne komfortný

Vysoký komfort na cestách si konštruktéri sľubujú od aktívneho ovládania pohybu karosérie. Posádku vzadu však poteší aj viac miesta.

Mercedes GLE sa prvýkrát ukáže verejnosti 4. októbra na autosalóne v Paríži, ale už teraz poznáme jeho vzhľad, a aj všetky podstatné informácie s výnimkou ceny. Vonkajší vzhľad novej generácie je v súlade s dnešným trendom minimalistického dizajnu. GLE totiž dostalo menej hrán a prelisov, zachovalo si však dva charakteristické prelisy na kapote. 

Mercedes GLE 2019
Mercedes

Oktagonálna predná maska "svieti", keďže dizajnéri nešetrili na vonkajšej chrómovej úprave. Ešte výraznejšie svietia predné svetlá, ktoré dosvietia do vzdialenosti viac ako 650 m. Celková uhladenosť vozidla spolu so zástupom ďalších optimalizovaných častí pomohla konštruktérom dosiahnuť rekordne nízky aerodynamický odpor vo svojej triede s hodnotami súčiniteľa cw od 0,29.

Mercedes GLE 2019
Mercedes

Zboku možno vidieť dlhý rázvor náprav. V porovnaní s predchodcom sú kolesá ďalej od seba až o 80 mm. Tento fakt si užije najmä posádka v druhom rade. Bohatší priestor sa prejaví najmä v oblasti nôh a hlavy. Okrem toho si pasažieri vzadu užijú aj elektrické nastavenie sedadiel, čo je podľa Mercedesu novinkou v segmente SUV. Na elektrické nastavovanie sedadiel vzadu sme boli doteraz zvyknutí z veľkých limuzín ako trieda S. Elektrické nastavovanie sedadiel v druhom rade uľahčí nastupovanie pre pasažierov do tretieho radu.

Pohľad na interiér ukazuje ďalší spôsob zapracovania veľkého panelu s displejmi do palubnej dosky. Na základe prvej fotky sa nám viac páčilo riešenie s plávajúcim panelom v triede A, GLE na druhej strane dostalo väčšie displeje. Disponuje aj rozmerným head up displejom s rozlíšením 720 × 240 pixelov. Keď sme už pri triede A, tak musíme spomenúť, že GLE zdedilo po Áčku systém MBUX aj s hlasovým ovládaním a touchpad na stredovom tuneli.

Mercedes GLE 2019
Mercedes

Mercedes sľubuje nielen komfort v kabíne po nastúpení, ale aj pri samotnom cestovaní. Postarať oň sa má najmä "E-aktívne ovládanie pohybu karosérie". V praxi sa za týmto názvom skrýva plne prepojený hydropneumatický aktívny podvozok na základe technológie elektrického rozvodu s napätím 48 voltov, prvý raz v kombinácii s rovnako novo vyvinutým vzduchovým pružením. Ako jediný systém na trhu dokáže regulovať silu pruženia a silu tlmenia na každom kolese samostatne. Takto pôsobí proti nakláňaniu karosérie nielen v pozdĺžnom a v priečnom smere, ale aj proti vertikálnemu pohybu.

Mercedes GLE 2019
Mercedes

Šoférovi má uľahčiť ovládanie vozidla množstvo asistentov. Tentokrát musíme spomenúť aktívny asistent jazdenia v dopravných zápchach do rýchlosti približne 60 km/h. Sám o sebe nie je novinkou, ale dokáže asistovať pri vytváraní uličky pre záchranárov a to by sa na Slovensku mnohým zišlo. Okrem toho disponuje GLE funkciou aktívneho asistenta brzdenia pri odbočovaní. Ak pri odbočovaní cez vozovku hrozí zrážka s protiidúcimi vozidlami, Mercedes-Benz GLE dokáže zabrzdiť pri rýchlostiach typických pre odbočovanie.

Mercedes GLE 2019 (22 obrázkov v galérii)

K SUV značky Mercedes už tradične patrí pohon všetkých kolies 4MATIC. V prípade štvorvalcových motorov používa náhon na všetky kolesá 4MATIC rozvodovku, ktorá delí hnací moment na jednotlivé nápravy vo fixnom pomere 50:50 percent. Rozdeľovanie krútiaceho momentu pri ostatných motoroch medzi prednou a zadnou nápravou je v rozsahu od 0 do 100 %.

GLE dostane pri uvedení na trh kompletne novú paletu motorov. Všetky by mali spolupracovať s automatickou prevodovkou 9G-Tronic. Zatiaľ poznáme podrobnosti iba o benzínovom radovom šesťvalci s označením 450 4MATIC, využívajúcom technológiu EQ Boost. Za týmto názvom sa skrýva integrovaný štartér-generátor, ktorý plní hybridné funkcie. Slúži na rekuperáciu energie pri spomaľovaní a následne vie krátkodobo pomôcť motoru zvýšiť výkon o 16 kW a krútiaci moment až o 250 Nm. Samotný motor pritom ponúka výkon 270 kW a krútiaci moment 500 Nm. V krátkom čase ponuku motorov doplní naftový agregát a benzínový hybrid, dobíjateľný zo siete. S predajom nového Mercedesu GLE sa začne začiatkom roka 2019.

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio