AUTO.sk AUTO.sk

Oplatí sa mať aj havarijné poistenie?
zdroj: bigstock.com

Oplatí sa mať aj havarijné poistenie?

Havarijné poistenie, inak zvané aj KASKO, slúži na krytie škôd spôsobených na vašom aute, a to aj v prípadoch, keď škoda vznikla vašim pričinením.

Povinnosť uzatvoriť KASKO poistenie môže vzniknúť iba vtedy, ak je vozidlo zakúpené na úver alebo lízing. Pre ostatných vodičov je dobrovoľným poistením, preto ho mnohí nevyužívajú. V skutočnosti však môže výrazne zvýšiť zabezpečenie vášho auta a zaručiť vám nárok na náhradu škody pri mnohých škodových a nehodových udalostiach. Napriek nesporným výhodám sa mnohí vodiči rozhodnú havarijnú poistku neuzatvoriť. Väčšinou ich odradia práve ceny, ktoré sú podľa motoristov príliš vysoké. Oplatí sa však riskovať a jazdiť bez uzatvoreného havarijného poistenia?

Princíp toho, ako sa určuje cena havarijného poistenia, je podobný ako pri PZP. Na celkovú cenu poistenia má v tomto prípade vplyv typ motorového vozidla, výška spoluúčasti, suma, na ktorú je vozidlo poistené, dĺžka bezškodového priebehu a taktiež riziká, ktoré má vaše havarijné poistenie kryť. Vaše auto tak nemusí byť kryté len pre prípad nehody, ale aj pre prípad krádeže, vyčíňanie prírodného živla, poškodenie vandalmi, pri rozbití čelného skla alebo krádeže batožiny či iných vecí osobnej potreby. Rozsah havarijného poistenia si tak môžete upraviť podľa vašich potrieb a byť tak poistený pre každý prípad.

Ako vybrať najvýhodnejšiu ponuku?

Hoci je rozšírené krytie lákavé, kameňom úrazu pri havarijnom poistení je práve vyššia cena. Keď sa už však pre havarijné poistenie rozhodnete, bude vás iste zaujímať, ktorá poisťovňa vám môže ponúknuť najlacnejšiu a najvýhodnejšiu ponuku. Našťastie, online kalkulačka pre porovnanie cien havarijného poistenia všetko zvládne za vás. Po zadaní požadovaných údajov vám za niekoľko sekúnd vygeneruje prehľadný zoznam všetkých dostupných ponúk pre vaše vozidlo. Pri každej ponuke sú uvedené aj jednotlivé pripoistenia, ktoré zahŕňa. Úplne jednoducho si potom vyberiete tú ponuku, ktorá najviac zodpovedá vašim požiadavkám a uzatvoríte poistenie. Je na vás, či budete voliť poistenie podľa ceny alebo podľa rozsahu poistného krytia. V každom prípade však ušetríte nielen peniaze, ale aj množstvo času, ktorý by ste inak museli stráviť chodením po pobočkách poisťovní.

Uzatvorenie poistenia online je síce jednoduché, aj tu však platí, že obozretnosť sa vyplatí. Vždy si dôkladne preštudujte poistné podmienky a ostatné náležitosti poistnej zmluvy. Havarijné poistenie zvyčajne býva upravené variabilnejšie a voľnejšie než povinné zmluvné poistenie. Tým pádom môže zmluva pre havarijné poistenie zahŕňať rôzne špecifické ustanovenia, napríklad, že poisťovňa vám preplatí iba náhradu škody v zmluvnom servise a podobne.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Fun rádio