AUTO.sk AUTO.sk

Jazdené autá: Je vysoký nájazd naozaj tak zlý?
zdroj: Pexels.com

Jazdené autá: Je vysoký nájazd naozaj tak zlý?

Pri autách je dôležité predovšetkým to, ako sa s nimi jazdilo. Vysoký nájazd napovedá o opotrebení motora, podvozku a celej karosérie. Je to ale iba jeden z faktorov, ktorý nám pomáha určiť, ako veľmi je auto „zničené.“ Paradoxne, asi jeden z tých najnespoľahlivejších.

Pri kúpe jazdeného auta je rozhodujúcich niekoľko faktorov. Okrem vzhľadu, ktorý by nemal niesť známky priveľkého opotrebenia, je to aj vek a nájazd. Mnohí vodiči považujú hranicu 150 000 km za zlaté pravidlo, ktoré sa nemôže prekročiť. Je ale vysoká porcia najazdených kilometrov strašiakom oprávnene?

Nájazd môže byť problém iba ak...Autá s nižším nájazdom sú často používané na kratšie trasy alebo stoja dlhšiu dobu odstavené na mieste. Práve počas studených štartov a krátkych jázd sa motor opotrebúva najviac. Zvýšená hustota oleja v stave, kedy ešte nie je rozohriaty, spôsobuje nedokonalosť mazania a väčšie trenie.
motor
Pexels.com

Indícia, že sa auto pohybovalo po meste zase vedie k tomu, že spojka dostala zabrať pri neustálych rozbehoch a spomaľovaniach. Lepšie na tom nebude ani zavesenie. Tlmenie, ktoré dostáva zabrať na každej mestskej rolete, výmole a vlnovke, je určite v horšom stave ako to, ktoré jazdilo medzimesto alebo dokonca diaľnice.

Posledným, nemenej dôležitým faktorom je údržba auta. Autá s úplnou servisnou históriou sú v dnešnej dobe klenoty a poskytujú potvrdenie o tom, že sa bývalý majiteľ staral o svojho miláčika naozaj dôsledne, načas a úplne. Vo všeobecnosti je teda oveľa lepšie uprednostniť auto s väčším nájazdom a úplnou servisnou históriou ako to, pri ktorom nevieme o servisnej histórií absolútne nič.

Vysoký počet kilometrov môže byť problém iba ak je naozaj vysoký, no ani v tom prípade by to nemal byť jediný faktor, kvôli ktorému auto zavrhnete. Autá, ktoré majú vyšší nájazd, sa dajú kúpiť lacnejšie a navyše môžu byť v lepšom stave ako tie, ktoré sa tvária ako „takmer nové.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Praktické rady

Pozri viac

Fun rádio