AUTO.sk AUTO.sk

Tesla ako ju poznáme možno zanikne. Čaká ju najväčší krok v histórií
zdroj: Pixabay.com, Wikimedia.org

Tesla ako ju poznáme možno zanikne. Čaká ju najväčší krok v histórií

Správna rada americkej spoločnosti zvažuje riskantný krok, ktorý môže zmeniť charakter celej spoločnosti. Plánuje odchod z burzy.

Verejná akciová spoločnosť Tesla Inc. môže byť minulosťou. Podľa portálu Autoblog sa správna rada pohráva s možným odchodom z burzy. Dôvodom má byť zaistenie väčšej stability podniku, ochrana voči krátkodobým výkyvom, zamedzenie tlaku akcionárov na krátkodobé ciele (Pod krátkodobými cieľmi sa rozumie maximalizácia zisku. Ten zo strednodobého hľadiska pre spoločnosť nemusí byť hlavnou prioritou. Pre spoločnosť môže byť v danom momente napríklad oveľa dôležitejší nákup strojov, a pod. Pozn. red.). Elon Musk o tomto kroku informoval na svojom Twitteri.

zdroj: Twitter.com

Správa spred troch dní spôsobila na trhu rozruch. Odchod spoločnosti z burzy by znamenal, že akcie by neboli závislé od trhu a ich výmena by bola náročnejšia. To vyvolalo raketový nárast cien. Dopyt po akciách je vysoký, pretože získať podiel v Tesle už nemusí byť také jednoduché. Ak správna rada schváli tento krok, akcie dosiahnu pevnú cenu 420 dolárov. Dnes sa ich cena pohybuje na úrovni 370 USD, od zverejnenia príspevku stúpla takmer o 30 dolárov.

Vyjadrenie správnej rady je zatiaľ neutrálne. "Minulý týždeň otvoril Elon Musk diskusiu o stiahnutí spoločnosti z burzy. Táto diskusia zahŕňala debatu, ako to môže pomôcť dlhodobým záujmom Tesly. Tiež predstavil nový spôsob financovania. Správna rada zasadla počas minulého týždňa hneď niekoľkokrát a podniká ďalšie kroky na správne vyhodnotenie situácie." Pod toto vyhlásenie sa podpísalo šesť z deviatich členov predstavenstva.

Financovanie takzvanej "private company," teda akciovej spoločnosti, ktorá nie je na burze, prebieha spravidla iným spôsobom. Za tokom kapitálu stojí väčšinou menši počet silnejšich akcionárov, napríklad banky alebo iné veľké spoločnosti. Musk sa však vyjadril, že bude šťastný, ak väčšina súčasných akcionárov ostane a akcií sa nezbaví.

Americká spoločnosť sa už dlhšie potýka s výrobnými, ale aj finančnými problémami. Tie výrobné sa jej už však podarilo zredukovať. Podľa agentúry Bloomberg sa Tesle podarilo prehupnúť cez magickú hranicu 5000 vyrobených kusov Modelu 3 a udržať si kapacity.

Najnovšie z kategórie: Správy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio