AUTO.sk AUTO.sk

Nový Ford Focus a Volvo XC40 prešli nárazovými testami
zdroj: Euro NCAP

Nový Ford Focus a Volvo XC40 prešli nárazovými testami

Obe vozidlá aj vďaka asistenčným systémom získali po päť hviezdičiek. Volvo vytŕča z radu najmä vďaka výbornej ochrane dospelých pasažierov pri náraze.

Výsledky crashtestov pre Ford Focus boli zverejnené práve v čase, keď sa s touto horúcou novinkou osobne zoznamujeme na dynamickej prezentácii v okolí francúzskeho mesta Nice. Ako nám večer prezradili priamo zástupcovia automobilky, výsledok crashtestu ich teší, ale zároveň nebol pre nich prekvapením. Nový Ford Focus dostal od nezávislej organizácie Euro NCAP maximálny počet päť hviezdičiek. Veľmi dobre obstál v ochrane pasažierov (85 %) aj detí (87 %). 

Podstatné v dnešnom systéme hodnotenia je neprepadnúť v ochrane chodcov (72 %) a hlavne vybaviť auto potrebnými asistenčnými systémami (75 %). Euro NCAP hodnotí nielen prítomnosť asistenčných systémov, ale aj ich preveruje v praktických skúškach. O asistenčných systémoch Focusu organizácia Euro NCAP vo svojej správe konštatuje, že fungovali dobre vo všetkých testovaných scenároch. Automatické núdzové brzdenie fungovalo za svetla a aj za zhoršených svetelných podmienok.

  • ochrana dospelých 97 %
  • ochrana detí 87 %
  • ochrana chodcov 72 %
  • asistenčné systémy 75 %

Ďalším testovaným modelom bolo Volvo XC40. V troch kategóriách získalo takmer rovnaké hodnotenie ako Ford Focus, navrch však malo v ochrane pasažierov pri náraze. V tejto kategórii získalo Volvo vynikajúcich 97 %. Za výborným výsledkom sa skrýva dobrá ochrana prakticky všetkých častí tela pri náraze. Mierne slabším bodom bola spodná časť nôh pri čelnom náraze s čiastočným prekrytím, za ktorú získalo Volvo hodnotenie "adekvátna". Pre predstavu hodnotenie "adekvátna ochrana" je druhé najvyššie na päťčlennej stupnici. Ešte o stupeň horšie hodnotenie dostalo SUV za ochranu hrude pasažierov, sediacich vzadu pri čelnom náraze s plným prekrytím. V konečnom dôsledku má Volvo XC40 päť hviezdičiek a mierne vyššie hodnotenie ako Ford Focus.

Hodnotenie Volvo XC40

  • ochrana dospelých 97 %
  • ochrana detí 87 %
  • ochrana chodcov 71 %
  • asistenčné systémy 76 %

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio