AUTO.sk AUTO.sk

Alieno Arcanum má byť najvýkonnejšie a najrýchlejšie auto na svete
zdroj: Alieno

Alieno Arcanum má byť najvýkonnejšie a najrýchlejšie auto na svete

Najrýchlejšie, najbezpečnejšie, najvýkonnejšie a ľahko ovládateľné - také ma byť bulharské hyperauto Alieno Arcanum.

Pri pohľade na tlačovú správu bulharského výrobcu Alieno (po taliansky mimozemšťan) sme sa museli najskôr presvedčiť, či nie je zrovna 1. apríl. Cieľom spoločnosti, ktorá vznikla v roku 2015, je výroba vozidiel "z budúcnosti". Prvý model dostal názov Arcanum, čo v preklade z latinčiny možno preložiť asi ako "tajomstvo tajomstiev". Skeptických nás nenechávajú len prvé skice vozidla (takých sme už videli), ale hlavne prvé technické údaje, ktoré sú naozaj ako z inej planéty. Najsilnejšia verzia ponúkne výkon 3 840 kW (5 221 k) a maximálny krútiaci moment 8 880 Nm. 

Pre porovnanie jedno z (reálnych) najbláznivejších áut blízkej budúcnosti - Aston Martin Valkyrie - ponúkne výkon asi 900 k pri hmotnosti 900 kg a na okruhu dokáže dôstojne konkurovať aj monopostom F1. Pomer výkonu a hmotnosti 1:1 ponúka aj švédsky Koenigsegg One:1 (1360 k na 1360 kg). Mimo všetkého je v súčasnosti Devel Sixteen. O tomto vozidle s motorom V16 sme prvýkrát počuli ešte v roku 2013. Prvé sériové auto sa dostalo na cestu (vraj) až teraz a aj vďaka štyrom turbám ponúka výkon 5 000 k.

Alieno Arcanum ho má ešte prekonať a stať sa najvýkonnejším a najrýchlejším autom sveta. Podľa tlačovej správy má byť aj najbezpečnejším. K dispozícii budú až štyri rôzne verzie s výkonom od 2 610 k po spomínaných 5 221 k. Každá z nich môže byť vyhotovená v troch špecifikáciách STR (cesta), TRC (trať), RCE (preteky). Prvá je k dispozícii na cestu, druhá na okruh a tretia spĺňa homologizáciu pre preteky. Alieno dokonca tvrdí, že je pripravené okamžite upraviť homologizáciu verzie RCE aj pre vytrvalostné preteky 24 hodín Le Mans a najvyššiu kategóriu prototypov LMP1, pokiaľ FIA povolí štart elektromobilov. 

Alieno Arcanum je totiž elektromobil a konečný výkon závisí od počtu elektromotorov. Najslabšia verzia ich má 12, najsilnejšia až 24 - šesť na každé koleso.
Každý motor je ovládaný riadiacou jednotkou osobitne a ich krútiaci moment je upravovaný na základe jazdnej situácie. Zaujímavostí a podrobností o vozidle je v tlačovej správe mnoho. Jednou z nich sú batérie. Ich kapacitu možno meniť pridávaním a uberaním modulov, čo má výhodu pri krátkych šprintoch/pretekoch, kedy je možné vozidlo takto odľahčiť. Lithium polymérové batérie a superkapacitory ponúkajú rôzny dojazd. Pretekárska verzia má kapacitu batérií len 60 kWh  a teoretický dojazd pri normálnej jazde 340 km. Cestná verzia môže byť vybavená batériou s kapacitou 180 kWh (45 modulov po 4 kWh), čo umožní vozidlu prejsť na jedno nabitie až 1 020 km. Úplné nabitie 160 kWh batérie trvá 30 minút pri použití nabíjačky DC Combo s výkonom 350 kW. Alieno však plánuje ponúkať aj vlastné DC nabíjačky s výkonom až 2 700 kW a v tomto prípade má nabíjanie trvať 4 minúty. V správe sa nepíše, či k tomu Alieno poskytne aj vlastnú elektráreň.

Alieno Arcanum (14 obrázkov v galérii)

S prehliadkou dnes ťažko uveriteľných parametrov a údajov sme neskončili. Alieno sa zameralo aj na bezpečnosť auta. Arcanum dostane celkovo až 17 kamier. Časť z nich bude sledovať okolie, časť nahradí zrkadlá a zvyšok sa zameria na stav posádky a šoféra. Chýbať však nesmie ani Lidar, 8 radarov a množstvo senzorov. Bezpečnosť auta má byť však v prvom rade postavená na jeho ovládateľnosti. Pripraviť výkonné vozidlo bolo podľa testovacieho pilota, Ivana Kirova veľmi náročné, ale ešte ťažšie bolo skrotiť viac ako 5 000 k. Vozidlo má byť vyslovene ľahké na ovládanie a súčasne má byť vysoký výkon reálne využiteľný. Ak vás zaujíma viac, pozrite si priamo celú tlačovú správu - odkaz uvedený v zdroji pod článkom. Na záver ešte jeden detail k maximálnej rýchlosti. Vyšplhá sa na viac ako 488 km/h, ale nemusí to byť konečný údaj. To znamená prekonanie doterajšieho rekordu medzi sériovými autami. Otázkou už len ostáva, čo všetko z tlačovej správy a kedy sa dostane aj do reálnej, sériovej podoby.

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio