AUTO.sk AUTO.sk

Video: Kamionistovi zlyhali brzdy. Išiel až 160 km/h
zdroj: Youtube.com

Video: Kamionistovi zlyhali brzdy. Išiel až 160 km/h

Strašidelná jazda mexického kamionistu vyzerala ako vystrihnutá z akčného filmu. Na prekvapenie všetkých vyviazol bez zranenia. Vďaka únikovej zóne.

Diaľničné klesania dokážu byť veľmi nebezpečné. Rovná cesta nabáda k neustálemu zrýchľovaniu a ak sa situácia vymkne spod kontroly, môže mať hrozivé následky. Ľahké to nemal ani kamionista na videu. Tomu v klesaní na diaľnici zlyhali brzdy. Keď zlyhajú brzdy osobnému autu, je to katastrofa. Ak však ide o desaťkrát ťažší kamión, problém je ešte väčší.

Unikova zona
Zdroj: Wikipedia

Našťastie je povinnosťou na takéto klesania inštalovať takzvanú únikovú zónu. Spoznáte ju podľa dopravnej značky s červenobielou šachovnicou. V praxi vyzerá táto zóna ako akýsi zjazd z diaľnice, ktorý ale nikam nevedie. Po pár metroch asfaltu sa podložie v tejto zóne mení na hlboký štrk, ktorý vozidlu kladie odpor a berie energiu. I keď môžu túto zónu využiť aj osobné autá, je nadizajnovaná tak, aby zastavila aj tie najväčšie kolosy.

Práve takáto štrková cesta zachránila vodičovi na videu život. Kamión, ktorý zrazu prestal brzdiť, eskortuje polícia, od ktorej pochádza aj tento záznam. Je jasné, že vodič musel byť skutočný profík. Na videu nestráca duchaprítomnosť a snaží sa napriek neovládateľnosti kamióna korigovať smer jazdy tak, aby sa nikomu nič nestalo. Jazdou v odstavnom pruhu sa vyhýba každej možnej prekážke a snaží sa, aby sa kamión neprevrátil. Napokon prichádza vykúpenie v podobe únikovej zóny, do ktorej kamionista vbehne a zmizne v oblaku prachu.

Tvrdé pristátie síce zdemolovalo značnú časť kamióna, no zachránilo život mnohým. Je fascinujúce sledovať, ako kamión skončil. Išiel totiž tak rýchlo, že mu ani táto zóna nestačila na úplné zastavenie, ale preletel až za jej koniec. Podľa popisu videa to bolo až 160 km/h. Vodič na zázname obišiel bez zranenia a mal šťastie. Veď ktovie, ako by dopadol, ak by ho za klesaním čakala dopravná zápcha.

zdroj: Youtube.com

Najnovšie z kategórie: Fun

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio