AUTO.sk AUTO.sk

Jazdci Red Bullu začnú s testovaním Aston Martin Valkyrie, rýchlostne sa vraj vyrovná F1
zdroj: Aston Martin

Jazdci Red Bullu začnú s testovaním Aston Martin Valkyrie, rýchlostne sa vraj vyrovná F1

Daniel Ricciardo a Max Verstappen by mali začať s testovaním Aston Martin Valkyrie už túto jeseň a následne ho aj predvedú verejnosti.

Aston Martin sa v súvislosti s Formulou 1 v poslednom čase skloňuje nielen ako partner tímu Red Bull, ale aj ako možný budúci dodávateľ motorov. Či sa tak stane, ukáže budúcnosť. Aston Martin má však rozpracovaný aj ďalší projekt, ktorý s F1 čiastočne súvisí. Je ním vozidlo Aston Martin Valkyrie, ktorý navrhol jeden z najúspešneších dizajnérov F1, Adrian Newey. Na vozidle by sme mohli nájsť viacero prvkov, odkazujúcich na F1 (napríklad vyberateľný volant s množstvom ovládacích prvkov), ale tým čo ho najviac približuje k monopostom, je funkčný dizajn. Newey nerobil na vozidle nič pre parádu, všetko je podriadené prítlaku a aerodynamike. Ďalším prepojením medzi Aston Martin Valkyrie a F1 sú testovací jazdci. Už dávnejšie je známe, že Daniel Ricciardo sa stane nielen jedným zo 175 majiteľov vozidla, ale aj testovacím jazdcom. Za volant nového hyperauta sa tak dostane skôr, ako ktorýkoľvek iný majiteľ.

Podľa portálu Autoexpress sa do testovania zapojí aj Max Verstappen. Momentálne je v plnom prúde testovanie na simulátore, prvý testovací prototyp bude postavený už na konci augusta a prvé testy by mali začať v septembri. Spätná väzba od pilotov F1 bude v tomto prípade viac než vítaná. Za volant Valkyrie  sa Daniel s Maxom môžu posadiť v čase, keď majú voľnejší program v nabitom kalendári veľkých cien. Do úvahy pripadajú okná medzi pretekmi v Singapure a Rusku v septembri, prípadne v októbri po Veľkej cene Japonska. Piloti F1 s najväčšou pravdepodobnosťou ako prví predvedú Aston Martin Valkyrie aj verejnosti, stane sa tak koncom tohto roka. K prvým majiteľom sa vozidlá dostanú až v priebehu roku 2019, pravdepodobne až v jeho druhej polovici. 

Od predstavenia vozidla v Ženeve sa jeho zovňajšok ešte stále mení a upravuje.Známe sú aj približné informácie o pohonnej jednotke. Srdcom vozidla bude atmosférický motor V12 s objemom 6,5 l a pomáhať pri zrýchľovaní mu bude aj z F1 dobre známy systém KERS. Pomer hmotnosti a výkonu by mal byť 1:1, takže môžme očakávať približne 900 kg a 900 konských síl. Verzia určená výlučne pre okruhové jazdenie nebude žiadna "imidžovka", ale skutočný pretekársky špeciál. "Toto je bez pardónu halo auto - najluxusnejšie vozidlo vo svojej triede, ale aj najrýchlejšie. Toto auto bude schopné prejsť kolo v Silverstone tak rýchlo, alebo ešte rýchlejšie ako F1 alebo LMP1 (prototyp pre vytrvalostné preteky Le Mans)", potvrdil vysoké očakávania od auta šéf Astonu Martin, Andy Palmer. Rýchlostne je Aston Martin Valkyrie stavaný tak, aby sa dostal do prvej desiatky v kvalifikácii F1. Či ide len o marketingové reči, alebo skutočnosť sa dozvieme neskôr. Pre F1 by však nešlo o dobrú reklamu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Fun rádio