AUTO.sk AUTO.sk

Škoda začala vo výrobe využívať  autonómneho robota
zdroj: Škoda

Škoda začala vo výrobe využívať autonómneho robota

Autonómny robot slúži na prepravu materiálov a zásobovanie desiatok strojov vo výrobe a zároveň odváža prázdne obaly späť do skladu.

Efektivita vo výrobe dnes do veľkej miery závisí od moderných riešení. Automobilový priemysel v tom nie je výnimkou a využívanie robotov je dnes bežnou praxou. Svoj závod vo Vrchlabí neustále inovuje aj Škoda. Česká automobilka ho tento mesiac vybavila moderným prepravným systémom. Predstavuje ho autonómny robot, ktorý sa bez problémov zorientuje na celej výrobnej ploche 16 000 m2. Pri preprave sa spolieha na senzory a laserový skener, vďaka čomu zaznamená pevné aj pohybujúce sa prekážky. Okrem iného vyhodnocuje aj rýchlosť ostatných subjektov v okolí, aby mohol efektívne zabrániť hroziacej nehode.

Robot svoju trasu okamžite upravuje podľa získaných informácií bez toho, aby musel zastavovať. Ak sa na určitom mieste pravidelne stretáva s prekážkou, tak trasu zmení natrvalo. Na rozdiel od doteraz používaných systémov nový robot nepotrebuje pre svoje navádzanie magnetický pruh, alebo reflexné body. Pri prvom naučení trasy ju treba s robotom prejsť a ovládať ho manuálne pomocou joysticka alebo tabletu. Robot sleduje okolie a následne už trasu zvládne sám, aj keď na nej dôjde k zmenám, alebo sa vyskytnú nové prekážky. Elektrický prepravný systém odvezie až 130 kg nákladu. Za deň zvládne asi 120 jázd a nabehá až 35 km.

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio