AUTO.sk AUTO.sk

Dážď a povodne: Prečítajte si základné tipy pre jazdu v nich
zdroj: Pxhere.com

Dážď a povodne: Prečítajte si základné tipy pre jazdu v nich

Včerajšie udalosti na západe Slovenska by sa dali nazvať doslova katastrofálnymi. Prečítajte si, ako sa za volantom správať počas silných dažďov a povodní.

Včerajšia vodná katastrofa na západe Slovenska znamenala viac ako 330 výjazdov hasičov a ďalšie desiatky nasadení iných záchranných zložiek. V Bratislave ostala doprava ochromená takmer doslovne a väčšina podjazdov sa zmenila na neprejazdné. Výnimkou neboli ani parkoviská niektorých nákupných centier, do ktorých by sa vám tiež hodili gumáky. Či už sú povodne alebo nie, každý by sa najradšej dostal domov. Prečítajte si preto základné rady pre jazdu v extrémnych podmienkach, kde predstavuje rizikový faktor práve voda.

Potopa
Zdroj: David Dejvo Schun

Dážď

Jazda v daždi nie je až taká ojedinelá. Zapnem stierače a idem. Pri naozaj hustom daždi však už iba stierače nestačia. Niekedy sa môže totiž stať, že nevidíme aj keď fungujú naplno. V tomto prípade platí základné pravidlo, ak môžeš, nechoď na cestu. To sa však nedá vždy. Niekedy nie je kam odstaviť auto a niekedy riskujeme, že s postupujúcim časom sa situácia ešte zhorší.

Základom pri hustých dažďoch sú zapnuté svetlá. Je to síce banalita, no mnohí na ňu zabúdajú. Na ceste, kde je plno mlák, dokonca ju možno ani nie je miestami kvôli vode vidno, je dôležité vidieť a byť videný

Ďalším faktorom, ktorý v daný moment môže rozhodnúť o vašom bezpečnom návrate domov, je štýl jazdy. Je potrebné si uvedomiť, že vodiči idú často po pamäti a rozoznávajú iba obrysy objektov pred nimi. Preto jazdite plynulo a pomaly. Je náročné zachovať pokoj, keď stojíte už pol hodinu v kolóne a vaše auto obmýva dážď. Riskovať myšičkami alebo jazdiť nalepený na kufri auta pred vami je zbytočná lotéria so zdravím. Navyše, riešiť dopravnú nehodu stojac pod prúdom vody skutočne nechcete.

Proti rýchlej jazde hovorí aj riziko aquaplaningu. Ide o šmyk spôsobený tým, že jedno alebo viac kolies stratí kontakt s vozovkou. Najčastejšie hrozí pri prechádzaní mlák.

zdroj: Facebook.com

Vysoká voda

Našou základnou radou pre jazdu vo vysokej vode je: Vyhnite sa jej! Šoférovať v týchto podmienkach je veľmi rizikové a pri nesprávnom odhade situácie alebo nedodržaní postupu môžete prísť nielen o auto, ale aj o život. Ak vám ale neostáva iná možnosť, prvým krokom je prieskum terénu. Bolo by dobré vedieť, aký povrch sa skrýva pod vodou. V prípade včerajšej povodne to bola cesta, a tak ste sa nemuseli báť, že uviaznete v blate alebo na inom klzkom povrchu. 

Ako ďalšie musíte poznať prúd. V prípade stojatej vody ste v podstate vyhrali, tá sa prechádza najľahšie. Pri tečúcej musíte správne odhadnúť jej rýchlosť a váhu vášho auta. Môže sa totiž stať, že vás voda jednoducho odnesie. Vo včerajšom prípade netieklo nič, opäť dobrá správa pre nepripravených motoristov.

Výška hladiny je pre prejazd vášho auta kľúčová. Každý máme iné auto a každé auto je inak vysoké. Hladina je dôležitá preto, lebo od jej výšky sa dá odhadnúť, či zaplaví celú prednú kapotu alebo iba jej časť. Približne na úrovni svetiel sa nachádza sanie, ktoré v prípade zaplavenia môže nasať vodu. Ak sa tak stane, je takmer stopercentná šanca, že ste dojazdili. Natrvalo. Voda sa totiž vo valci nedokáže stlačiť rovnako ako vzduch. Valec jednoducho roztrhne. Potom už môžete iba utiecť.

zdroj: Giphy.com

Ak ste všetky tri faktory odhadli správne, môžete začať prejazd. Cez zaplavenú časť cesty prechádzajte pomaly a plynulo. Rýchla jazda môže pred vami nahromadiť vodu, ktorá sa vleje do sania. Zastavenie uprostred môže spôsobiť, že sa už nepohnete. Pri prejazde nemanévrujte, držte volant rovno, aby ste nestratili trakciu. Po absolvovaní prejazdu auto odstavte a skontrolujte. V prípade, že čokoľvek nevyjde, nemyslite hneď na najhoršie. Zachovajte pokoj a privolajte pomoc.

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio