AUTO.sk AUTO.sk

Kia Sportage dostane naftovú mild hybridnú pohonnú jednotku
zdroj: Kia

Kia Sportage dostane naftovú mild hybridnú pohonnú jednotku

Sportage s novou pohonnou jednotkou príde na trh už v tomto roku. Neskôr bude nasledovať model Ceed.

Doba 48-voltovej revolúcie je tu. Automobilky totiž postupne prechádzajú na mild hybridné jednotky, ktoré si pomáhajú malým 48 V elektromotorom. Zaostávať nechce ani Kia, ktorá skryje túto technológiu za názov EcoDynamics+ a prvýkrát ju použije v modeli Sportage už v druhom polroku 2018. O rok neskôr sa dočká aj nedávno predstavený Ceed. Zatiaľ nie je oficiálne potvrdené, ktorý súčasný agregát dostane pomocný elektromotor. Vieme len, že to bude spojenie kompaktného elektromotora a naftového agregátu. Na prepojenie dvoch jednotiek poslúži remeň a výsledkom má byť zníženie emisií o 4%. Pri brzdení bude elektromotor slúžiť ako generátor na výrobu elektrickej energie, pri zrýchľovaní môže vďaka výkonu 10 kW uľahčiť prácu naftovému motoru. 

Kia

V prípadoch, keď je v batérii dostatok energie, môže pri brzdení a spomaľovaní dôjsť so zaradeným prevodovým stupňom k úplnému vypnutiu spaľovacieho motora. Na opätovné naštartovanie stačí ťuknúť na plynový pedál. Veľmi podobné riešenie už ohlásil aj Volkswagen v prípade inovovanej verzie benzínového motora 1,5 TSI. V prípade Volkswagenu systém funguje aj pri plachtení, kedy spojka automaticky odpojí motor. Nevýhodou systému od VW je, že funguje iba v spojení s dvojspojkovou prevodovkou. 

Systém kórejského výrobcu je prispôsobený vozidlu s manuálnou aj automatickou prevodovkou a problém mu nerobí ani pohon predných kolies, zadných kolies alebo všetkých kolies. Navyše mild hybridný systém bude prispôsobený aj pre spojenie s benzínovými motormi. Časom sa tak môže stať súčasťou väčšiny modelov Kia. Kórejci vo svojom riešení nevynechali ani klasickú 12 V batériu, bude však výrazne menšia a to isté platí aj pre klasický štartér, ktorý bude využívaný hlavne na studené štarty. Vo väčšine prípadov pomôže so štartovaním elektromotor. Nasadenie mild hybridu je prvou technológiou, použitou v rámci stratégie elektrifikovania vozidiel Kia. V rámci nej plánujú Kórejci uviesť na trh 16 vozidiel: päť hybridov, päť plug-in hybridov, päť elektromobilov a v roku 2020 elektrické vozidlo na palivové články.

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio