AUTO.sk AUTO.sk

Putinova nová limuzína: Ukázal ju v deň inaugurácie
zdroj: Wikimedia.org

Putinova nová limuzína: Ukázal ju v deň inaugurácie

Včera skladal Putin prezidentskú prísahu už štvrtýkrát. Do Veľkého kremeľského paláca ho priniesla limuzína domácej výroby. Už ho vraj nebaví jazdiť v západných autách.

Vo Veľkom kremeľskom paláci zložil včera prezident Putin svoj štvrtý prezidentský sľub. Tentokrát bol vo voľbách zvolený na volebné obdobie až 6 rokov. To sa totiž predĺžilo zo štyroch ešte v roku 2008. Volebné obdobie však nie je jediná zmena, ktorá sa v paláci objavila. Mercedes S600 Guard Pullman nahradila limuzína rýdzo ruskej výroby.

Aurus Senat je prvou limuzínou modernej éry, ktorú postavili sami Rusi. Patrí do projektu Kortezh, ktorý má za úlohu vyvíjať štátne vozidlá. Putin sa rozhodol pre vlastné vozidlo preto, lebo ho vraj už nebavilo vyvážať sa v západných autách. Oveľa reprezentatívnejšie vraj bude, ak bude mať jedna z najväčších veľmocí sveta vlastné prestížne auto. A skutočne sa im to podarilo.

Putinovo auto
Zdroj: Wikimedia.org

Podľa portálu Izvestija.ru ide o skutočný kolos. I keď informácie o výbave sú zatiaľ tajnosťou, už samotné rozmery sú fascinujúce. Automobil je široký dva metre a vysoký takmer 1,7 metra. Dĺžkou 6,62 metra prevyšuje pôvodného Pullmana o celých 20 centimetrov a Cadillac Baracka Obamu o viac ako meter. Nevieme, či si tým Rusi niečo kompenzujú, no je isté, že Vladimir Putin má jednu z najdlhších štátnických limuzín na svete. Ak nie úplne najdlhšiu.

Na zahodenie nie je ani motor. Tu však vláda trochu zradila svoje presvedčenie o rýdzo ruskej limuzíne. Automobil je poháňaný motorom, ktorý vznikol v spolupráci s nemeckým Porsche. Malo by ísť buď o preplňovaný dvanásťvalec V12 s objemom 6,6 litra a výkonom 632 kW alebo V8 s objemom 4,4 litra a výkonom 446 kW. Tu sa zdroje nezhodujú. Môže to byť však aj preto, pretože existujú dva modely limuzíny. Jedna s pancierovaním a druhá bez.

Do interiéru limuzíny sme mali možnosť nahliadnuť zatiaľ len cez škáru na pootvorených dverách a oficiálne fotografie. Béžový kožený interiér zahŕňa 4 sedadlá postavené oproti sebe, drevené obloženie a masívny štátny znak pravdepodobne zo zlata.

Údaje o bezpečnostných prvkoch limuzíny zatiaľ úrady nezverejňujú. No vzhľadom na to, že ide o jedného z najdôležitejších svetových štátnikov, dá sa očakávať, že úroveň bezpečnosti bude podobná ako pri americkom prezidentovi. Mohli by sme teda čakať pancierovanie odolné tankovej strele, výbuchom bômb alebo leteckým raketám. Pre prípad nutnosti transfúzie bude mať pravdepodobne aj Putin prichystaných pár deci svojej krvi niekde nablízku vo vozidle.

zdroj: Youtube.com

Projekt Kortezh je štátnym projektom vyvíjajúcim prezidentské automobily. Okrem dvoch verzií prezidentskej limuzíny (pancierovaná a nepancierovaná) plánujú v roku 2019 predstaviť superluxusný vládny sedan a nemenej prepychové SUV. 

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio