AUTO.sk AUTO.sk

Dashcam u nás a u susedov. Kde všade je legálny?
zdroj: Wikimedia.org

Dashcam u nás a u susedov. Kde všade je legálny?

Problematika palubnej kamery a názory jednotlivých krajín na túto tému nie sú v Európe jednotvárne. Na to, čo je niekde považované za prvok bezpečnosti, sa v iných krajinách pozerá ako na narušovanie súkromia. Vo väčšine krajín je takzvaný dashcam povolený. Pred približne rokom ste však v Rakúsku mohli dostať pokutu už za to, že ho máte v aute. A to nemusel byť ani zapnutý. Ako sa na otázku súkromia a používanie dashcamov pozerajú naše susedské štáty dnes?

Rakúsko: Je to na dlhé lakte.

Na jednej strane v Rakúsku podliehajú všetky napevno nainštalované kamery, ktoré zachytávajú verejné priestranstvá, oznamovacej povinnosti a vyžadujú si registráciu. Podľa OAMTC (rakúsky zväz motoristov) ale kamery na vozidle nie sú vyslovene zakázané. Hlavný právnik tohto zväzu Martin Hoffer však upozorňuje, že akékoľvek zverejňovanie materiálov, kde sú rozoznateľné osoby alebo vozidlá na základe evidenčného čísla, je protizákonné. Skutočnosť je jednoducho taká, že v Rakúsku sa úrady nevedia dohodnúť, či by kamery mali povoliť alebo zakázať. Nič teda nepokazíte, ak si ju pred vstupom do tejto krajiny radšej vypnete.

Česká Republika: Iba pre seba.

V Česku majú túto problematiku podchytenú o niečo konkrétnejšie. Záznam môžete zhotovovať len pre vlastnú potrebu, potrebu obhajoby alebo dokázania viny spoluúčastníka dopravnej nehody. V žiadnom prípade ale nie verejne! Akékoľvek uverejnenie tváre, či evidenčného čísla podlieha aj v Českej republike prísnym zákonom o ochrane súkromia. Situácia je teda takmer podobná ako v Rakúsku, no tu nie je šedá zóna, kde by úrady neboli zjednotené. V Česku si teda kameru nechajte pokojne zapnutú.

Poľsko: Malo by byť bez problémov.

O tom, ako sa na situáciu pozerá Poľsko, nie je príliš veľa zdrojov. Ak ale na nejaké natrafíte, hovoria, že používanie a hlavne zverejňovanie musí podliehať zákonom o ochrane súkromia a osobných údajov. Preto, ak by ste chceli zverejniť video, takisto dbajte na to, aby z videa nebolo možné určiť, kto je na obraze a akú značku má auto.

Ukrajina: Radšej si ju vezmite.

Na Ukrajine platia veľmi podobné zákony ako v predošlých krajinách. Neodporúča sa zverejňovať konkrétne tváre a čísla. Zatiaľ, čo v predošlých krajinách bola palubná kamera skôr neželaná alebo tolerovaná, na Ukrajine vám naopak môže prísť veľmi vhod. Ukrajina nezažíva práve svoje najlepšie obdobie a celková politická a ekonomická situácia má za následok chudobu. V realite sa to odráža hlavne v pokusoch o poistné podvody. Iste ste na internete videli videá, kde človek skočí na auto, rozbije čelné sklo alebo iba sebe hlavu za účelom vyplatenia poistky. Tento scenár je veľmi rozšírený práve na Ukrajine. Vašu dovolenku podobný zážitok iste veľmi znepríjemní, no na základe dôkazu, akým môže byť práve videozáznam, aspoň nedôjde k zbytočným prieťahom.

Maďarsko: Áno, ale...!

V Maďarsku smiete používať palubnú kameru pre svoje osobné účely. Čo si miestna legislatíva predstavuje pod týmto pojmom, je však veľmi presne špecifikované. Dash cam môžete používať iba ak zaznamenáva v nízkom rozlíšení a nízkom počte snímok za sekundu, ak sú dáta po piatich pracovných dňoch vymazané a ak sú zabezpečené proti zneužitiu treťou osobou. Dávajte si teda pozor a pred vstupom na maďarskú pôdu nezabudnite odstaviť auto a pohrať sa s nastaveniami vašej kamery.

Slovensko: Pokojne.

Zákon na našom území nezakazuje používanie palubnej kamery na osobné alebo preukazovacie účely. Pri prípadnom zverejnení ale treba dodržať zásady ochrany súkromia. Dbajte na to, že táto kamera nesmie narušovať zorné pole vodiča a ani odpútavať pozornosť od bezpečnej jazdy. Ak splníte tieto zákonom stanovené podmienky, môžete vašu kameru bezpečne používať. Dávajte však pozor na to, aby ste nenatáčali konanie osôb a ich správanie na verejnosti. To je totiž možné iba s ich súhlasom.

Situácia je teda taká, že videozáznamy je teoreticky možné zhotovovať v každej zo susedných krajín. Pri návšteve Belgicka, Nemecka, Luxemburska, Portugalska, Švédska a Švajčiarska sa ale filmárstvu radšej vyhnite.

Zdroj: oeamtc.at, sme.sk, auto-kamera.cz, privacy-europe.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Legislatíva

Pozri viac

Fun rádio