AUTO.sk AUTO.sk

Tesla začne vyrábať Model Y v novembri 2019
zdroj: Tesla

Tesla začne vyrábať Model Y v novembri 2019

Tesla začala oslovovať dodávateľov, potrebných pre výrobu nového elektromobilu. S výrobou začne v USA, ale neskôr plánuje vytvoriť nové výrobné kapacity aj v Číne.

Tesla ešte stále nevyrába také množstvo áut, ako si predsavzala. Problémy s výrobou batérií a vozidiel neumožňujú pokryť dopyt po jej produktoch. Na druhej strane to americkú automobilku nezastavuje pred plánmi rozšíriť portfólio ponúkaných modelov. Už v novembri 2019 by mala Tesla spustiť výrobu svojho nového auta Model Y. Informáciu priniesol web Reuters s odvolaním sa na dva nemenované zdroje. 

Zo správy vyplýva, že Tesla prijíma predbežné ponuky na dodávateľské kontrakty. Štandardne sa začínajú výrobcovia obzerať po dodávateľoch dielov dva a pol roka pred zahájením výroby. Tesla s tým začala až 18 mesiacov pred štartom výroby. Takýto termín považuje zdroj agentúry Reuters za agresívny, ale možný. Skrátenie doby do začiatku výroby je dosiahnuteľné preto, lebo Model Y bude vyrábaný na rovnakej platforme ako Model 3. 

Na druhej strane Tesla je známa svojím agresívnym prístupom k časovému rozvrhu. V minulosti šetrila čas a náklady riskantným vynechaním testovacej fázy Modelu 3 a prešla rovno k sériovej výrobe. Prípadné chyby sa potom odstraňujú ťažšie. Nový Model Y bude schádzať z liniek závodu vo Fremonte v Kalifornii. V súčasnosti tam Tesla vyrába Model S, Model X a Model 3. Koncom roka 2021 chce začať Tesla vyrábať Model Y aj v Číne

Pripravovaný elektromobil dostane nový elektrický systém. Jednou z výhod má byť zníženie použitej kabeláže. Kým v Modeli 3 montuje Tesla 1 520 m káblov, tak Model Y si vystačí so 100 m kabelážou. Uvidíme, ako si automobilka tentokrát poradí s dodržiavaním termínov. Kým sa nedostane do zisku, tak do veľkej miery závisí jej budúcnosť od investorov a nálady trhu. Situáciu by upokojilo rýchlejšie tempo rastu výroby.

Najnovšie z kategórie: Novinky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio