AUTO.sk AUTO.sk

Fajčenie za volantom nie je dovolené všade: Prečítajte si, kde vám hrozia sankcie
zdroj: Pexels.com

Fajčenie za volantom nie je dovolené všade: Prečítajte si, kde vám hrozia sankcie

Zapáliť si v aute je pre mnohých fajčiarov jediná možnosť, ako sa dostať ku svojej obľúbenej cigarete. Ak však cestujete do zahraničia. radšej si naštudujte platnú legislatívu.

Je pravdou, že nie všade v Európe sú zákony ochraňujúce nefajčiarov benevolentné. V niektorých krajinách dokonca nemôžete fajčiť ani vo vlastnom automobile.

Česko

V Česku sa pokuty za fajčenie za volantom báť nemusíte. I keď si podľa nových zákonov už nezapálite v žiadnom podniku, za volantom ste stále "slobodní."

Maďarsko

Podobne ako v Česku, aj u našich južných susedov minulý rok absolútne zakázali fajčenie na všetkých verejných priestrastvách. K špeciálnemu zákonu zakazujúcemu fajčenie v automobiloch sme sa však nedopátrali.

Nemecko

V Nemecku obmedzenie fajčenia za volantom nemáme. Spoločnosť ADAC však upozoňuje na niektoré riziká spojené s fajčením, a tie už pokutovateľné sú. Ak napríklad vyhodíte ohorok z okna, čaká vás pokuta až do 50 eur. V prípade, že by takéto konanie spôsobilo nehodu, stávate sa trestne zodpovedným.

Rakúsko

Rakúsky motoristický zväz ÖAMTC takisto neinformuje o zákaze fajčenia za volantom. Netreba opäť zabúdať na fakt, že s fajčením spojené znečisťovanie okolia vás môže vyjsť draho. I keď sa pokuty líšia od oblasti, vo Viedni vám môžu za odhodený ohorok vyrúbiť až tisíc eurový účet.

Taliansko

Krajina vo tvare veľkej čižmy je spomedzi európskych krajín najprísnejšou. Fajčenie v aute vám vyslovene nezakazuje, no vo vozidle sa nesmú nachádzať deti a ani tehotné ženy. V rámci ochrany pred pasívnym fajčením môžete v závislosti od veku maloletého spolujazdca alebo prítomnosti tehotnej dostať pokutu až do 5000 eur. Za túto mastnú sumu sa jedna rýchla cigareta určite nevyplatí. Špeciálne, ak si uvedomíte, že za tie peniaze by ste mali už ojazdené auto.

Francúzsko

Francúzi tiež berú ochranu nefajčiarov vážne. I keď sa pokuta pohybuje na omnoho nižšej úrovni ako u Talianov, zaplatia ju všetci tí, ktorých pristihnú fajčiť v aute, v ktorom sa vezie aj maloletý. Zaplatia si 68 eur.

Spojené Kráľovstvo

V Anglicku, Walese a ani Škótsku nie je dovolené fajčiť za volantom. Zákaz však opäť platí iba vtedy, ak sa na palube nachádza aj maloletý. V závislosti od toho, v ktorej časti ostrovov sa nachádzate, zaplatíte pokutu v prepočte až to 112 eur.

Grécko

Krajina olív a starovekých bohov patrí spolu s Talianskom k tým extrémnejším prípadom. I keď tu je hranica veku spolujazdca nižšia, pokuty sú enormné. Za fajčenie s dieťaťom do 12 rokov na palube vám hrozí pokuta do 1500 eur.


Zatiaľ, čo vo väčšine európskych štátov momentálne fajčenie za volantom legislatívne upravené nie je, tendencie na zvýšenú ochranu nefajčiarov sú stále silnejšie. Predovšetkým pasívne fajčenie detí a tehotných žien predstavuje riziko. I keď vám priamo za fajčenie pokuta nehrozí, zvážte aj ostatné riziká fajčenia za volantom.

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio