AUTO.sk AUTO.sk

Inteligentný systém vám nedovolí ísť na diaľnici v protismere
zdroj: ZF

Inteligentný systém vám nedovolí ísť na diaľnici v protismere

Šofér dostane prvé upozornenie, už keď zapne smerovku. Ak neuposlúchne výzvu, tak auto zastaví bezpečne pri krajnici.

Prípady s protismerne jazdiacim autom na diaľnici nie sú výnimočné vo svete a ani u nás. Príkladom je aj šofér, ktorý sa otočil priamo v tuneli a pokračoval v protismere, lebo predtým zabudol odbočiť z diaľnice. Viac sa dočítate v nasledujúcom odkaze - KLIKNITE SEM!
V praxi podobným situáciám nezabráni ani výrazné dopravné značenie. S riešením teraz prišla firma ZF, ktorá sa okrem iného zaoberá aj vývojom systémov pre autonómne autá. Novovyvinutý systém vychádza z dnes už známych technológií. Základom sú podrobné, pravidelne aktualizované mapy. 

Druhou pomôckou je schopnosť auta sledovať dopravné značky. Dnes už nejde o výnimočný prvok a súčasťou príplatkovej výbavy už býva aj v malých autách. O čítanie značiek sa stará kamera. Systém sa aktivuje už pred samotným manévrom. Stačí, aby šofér zapol smerovku, naznačujúcu, že plánuje vojsť na diaľnicu v zlom smere. Výsledkom je nielen zvukové a grafické upozornenie, ale aj hmatové - šoférovi napríklad začne vibrovať bezpečnostný pás. Volant stuhne a bude pôsobiť silou proti šoférovi, aby mu naznačil, že odbočuje zle. Ak šofér neuposlúchne a napriek tomu odbočí, tak asistenčný systém aktivovaním tlmených svetiel a výstražného znamenia upozorní ostatných účastníkov premávky na nebezpečnú situáciu. 

Následne vozidlo zastaví na bezpečnom mieste na kraji. Udiať by sa tak malo ešte v prvej fáze, kým auto reálne nevyjde na diaľnicu, ale je na ceste, ktorá štandardne slúži ako výjazd z diaľnice. Iba v prípade, že je v okolí auta dostatok miesta pre manéver, alebo šofér zaradí spiatočku, dovolí auto šoférovi popri kraji opustiť nebezpečnú zónu. Nový systém je súčasťou vízie Vision Zero. ZF v rámci tejto vízie vidí svet vozidiel s nulovým počtom nehôd a s nulovými emisiami. Naplnenie tohto cieľa je podľa ZF reálne, až keď budú všetky autá autonómne, pripojené a samozrejme elektrické.

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio