AUTO.sk AUTO.sk

Uber začal s komerčným využitím autonómnych kamiónov
zdroj: Uber

Uber začal s komerčným využitím autonómnych kamiónov

Jazdu diaľnicou medzi prekladiskami zvládnu autonómne kamióny. Doručenie tovaru z prekladiska do konkrétneho skladu v meste má už na starosti kamión so šoférom.

Nasadenie plne autonómnych systémov nie je ďaleko. Má to však jeden problém. Aj keď technika výraznejšie pokročí, autonómne riadenie bude stále pre väčšinu nedostupné. Jeho vysoká cena ho predurčuje na využívanie napríklad pre taxi služby. Uber vidí potenciál aj v preprave tovaru. Súčasné autonómne systémy nedovoľujú kamiónom jazdu na všetkých cestách. Zatiaľ bez väčších zaváhaní zvládajú samostatnú jazdu najmä na ďiaľnici. Uber tento fakt využil, ukončil testovaciu fázu a posiela autonómne kamióny na cesty. Prvá trasa vedie v štáte Arizona medzi Topockom a Sandersom. Z konkrétneho skladu v meste odvezie náklad bežný kamión so šoférom za volantom a jeho cieľom je prekladisko za mestom. Tu náklad nechá a zoberie ďalší tovar, ktorý treba odviesť naspäť na konkrétnu adresu do mesta. Autonómne kamióny majú na starosti prevážanie tovaru medzi prekladiskami. Vyhnú sa tak zložitej mestskej premávke a čas trávia výlučne na diaľnici. Ako to funguje v praxi ukazuje nasledujúce video.

Uber neskôr plánuje rozšíriť komerčnú prepravu pomocou autonómnych kamiónov aj do ďalších štátov. Napriek schopnostiam v oblasti autonómnej jazdy budú kamióny na diaľnici stále pod kontrolou šoféra, ktorý zasiahne v prípade potreby. Autonómne systémy by totiž mohli mať problémy najmä v prípade nehody, či opravy ciest. Prítomnosť človeka si zatiaľ vyžaduje aj samotné odpojenie a pripojenie návesu.

Najnovšie z kategórie: Tech

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio