AUTO.sk AUTO.sk

Jazda v protismere na diaľnici: Na Slovensku nie je ojedinelá
zdroj: Tatransky/ Wikimedia.org

Jazda v protismere na diaľnici: Na Slovensku nie je ojedinelá

Ísť v protismere po diaľnici znie ako do neba volajúci nezmysel. Neriskujete tým iba svoj život, ale aj životy ostatných účastníkov premávky. Napriek hrozivosti tohto činu na Slovensku poznáme hneď niekoľko odstrašujúcich prípadov jazdy v protismere.

Len nedávno sme informovali o českej vodičke, ktorá na tamojšej diaľnici A6 poslúchla navigáciu a vošla do protismeru. Krátko predtým však pribudol podobný incident aj na Slovensku. V polovici januára pred desiatou hodinou večer sa vodič Škody Superb v okolí Považského Chlmca vybral na výlet po diaľnici D3. Po niekoľkých kilometroch sa rozhodol pre návrat späť. Bez akéhokoľvek rozmýšľania zastavil svoje vozidlo uprostred tunela, otočil sa a pokračoval v jazde v protismere. Podľa príspevku na sociálnej sieti riadil vodič vozidlo pod vplyvom alkoholu a bolo mu nameraných takmer 2 a pol promile. Okrem odobratia vodičského preukazu je voči nemu vedené vyšetrovanie vo veci ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla.

zdroj: Facebook.com

Dobre. Alkohol úradoval a čiastočne ovplyvnil inak triezve uvažovanie vodiča. I keď sa tým závažnosť jeho konania v ohľade bezpečnosti občanov nijak nezľahčuje, aspoň je jeho počínanie "na čo zvaliť." Oveľa smutnejšie je, že jazda v protismere nie je na Slovensku vôbec ojedinelou. Iba na začiatku marca informovali lokálne noviny Žilinak o ďalšom prípade, dokonca na rovnakom úseku cesty. Vodič Škody Fabia zrejme minul výjazd z diaľnice a nechcene zamieril do tunela Považský Chlmec. Keďže ďalši zjazd z diaľnice D3 je až po približne jedenástich kilometroch, vodič zrejme usúdil, že bude jednoduchšie otočiť sa a vrátiť sa naspäť.

zdroj: Youtube.com

Podľa slov NDS je zabrzdenie v tuneli oveľa nebezpečnejšie ako zabrzdenie na diaľnici hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým je, že sa vodič za vami jednoducho nemá kam uhnúť. Nabúra do vás a vzniká riziko reťazovej nehody. Hneď ďalším je fakt, že tunel je uzavretý priestor. To znamená oveľa vyšší stupeň hrozby vzniku požiaru a zamorenia vzduchu. Je zbytočné pripomínať, aká nebezpečná teda musí byť jazda v protismere.

Tento rok nebol výnimočný

I keď ide o absolútne šialenstvo, na Slovensku jazda v protismere vôbec nie je výnimočná. V októbri minulého roku informovala oficiálna stránka PZ SR na sociálnych sieťach o šialencovi, ktorý sa vybral v protismere po diaľnici D2. Počas policajného zásahu vodič vypovedal, že išiel na pomoc svojmu nadriadenému, ktorý za ním ostal s nepojazdným automobilom v odstavnom pruhu. Tvrdenie neznie ako výhovorka aj preto, že zasahujúci policajti našli obe autá odstavené na krajnici. Štyridsaťjedenročný vodič zo Skalice svoje konanie priznal a bol mu odobratý vodičský preukaz. Situácia sa našťastie aj napriek zníženej viditeľnosti, dažďu a silnému vetru skončila len potrestaním a nie nehodou.

zdroj: Facebook.com

Októbrovým prípadom z minulého roku to bohužiaľ stále nekončí. Keď pôjdeme ďalej do histórie, médiá zaznamenali jazdu v protismere aj v marci na diaľnici D1 neďaleko Ivachnovej. Dvadsaťosemročný vodič zo Starej Lesnej vyviazol len s blokovou pokutou. Podobný čin sa stal aj v novembri roku 2016 na diaľnici D2 neďaleko Rusoviec, kde sa žena s dieťaťom rozhodla vrátiť k odbočke, ktorú minula. V septembri roku 2015 šiel v prostimere po R1 dokonca vodič nákladiaku. Informovala o tom TV Markíza.

Šialeným udalostiam však stále nie je koniec. Podľa portálu Noviny.sk sa na diaľnicu v protismere vybral v roku 2015 aj 92 ročný dôchodca, ktorý si nevšimol dopravné značenie. Potom, ako si uvedomil, že je v protismere, z nepochopiteľných príčin prešiel ku strednému pásu, teda do ľavého rýchleho pruhu. Podľa dostupných informácií mal v pláne otočiť sa. Nehodu našťasie nespôsobil, no auto nakoniec aj vzhľadom na svoj vek predal.

zdroj: Noviny.sk

Ako to môže skončiť?

Odpoveď na túto otázku má len málo možností. Treba si uvedomiť, že v prvom rade ide o zdravie. Všetky hore spomenuté prípady sú udalosťami, pri ktorých sa nikomu nič nestalo. Nielen, že sa obišli bez zranení, dokonca nebola spôsobená ani menej závažná dopravná nehoda. Život však neprináša iba šťastné konce. Tesne pred vianocami sa v roku 2016 rútil 53- ročný vodič Audi A5 v protismere po rýchlostnej ceste R1. Čelne narazil do 33- ročného vodiča BMW a zrážku neprežil. Vodič BMW spolu so spolujazdkyňami vo veku 24 a 27 rokov skončili s ťažkými zraneniami. Informoval o tom portál Topky.sk.

Predstavte si, že idete po diaľnici povolenou rýchlosťou 130 km/h. Ak zbadáte počas jazdy auto idúce v protismere, vašou prvou reakciou určite nebude brzdenie. Vzhľadom na to, že na diaľnici sa s takouto situáciou pravidelne nestretávate, nebudete najprv veriť vlastným očiam. Po niekoľkých sekundách napokon začnete brzdiť. Či nabúrate a ako silno však nezáleží len od vás. Treba si uvedomiť, že pri čelnom náraze s oprotiidúcim vozidlom sa vaše rýchlosti sčítavajú. Ak by sa vám teda podarilo obom ubrzdiť na rýchlosť v momente nárazu na úrovni 100 km/h, náraz by bol podobný, ako keby ste v rýchlosti 200 km/h nabúrali do statickej prekážky. Iste, za nehodami a ich ničivosťou je oveľa náročnejšia matematika. Náraz v rýchlosti 200 km/h je však niekoľkonásobne za hranicou fatálnosti. Ako taký náraz vyzerá, sme opísali v našom článku.

Za minulý rok evidoval Policajný zbor celkovo 250 usmrtených osôb v následku dopravnej nehody. Podľa štatistík PZ SR je nesprávny sôsob jazdy v poradí treťou z hlavných príčin smrteľných dopravných nehôd. Medzi nesprávne spôsoby jazdy sa radí okrem jazdy po nesprávnej strane vozovky aj jazda po krajnici. 

Ak už však jazdu prežijete, prichádza na rad sankcia v podobe trestu. Za bezdôvodnú jazdu v protismere hrozí pokuta od 60 do 300 eur a zákaz činnosti vedenia motorového vozidla do dvoch rokov.

Čo robiť v prípade, že sa ocitnem v protismere?

Ak ste sa ocitli v protismere pretože ste poslúchli navigáciu alebo ste zle odčítali, prípadne prehliadli dopravné značenie, nezúfajte. Prvým potrebným krokom je zachovať si chladnú hlavu. O nič sa však nepokúšajte sami! V prípade ocitnutia sa v protismere okamžite odstavte auto do odstavného pruhu, zapnite výstražné smerovky, oblečte si reflexnú vestu a odiďte aj s posádkou za zvodidlá, preč od vozidla. Následne zavolajte políciu, ktorá vám pomocou svetelnej sigalizácie vytvorí podmienky na to, aby ste sa mohli bezpečne otočiť. Iste, pokute sa pravdepodobne nevyhnete, ale aspoň nikoho neohrozíte a vyhnete sa aj odobratiu vodičského preukazu.

Ak náhodou rozmýšľate o jazde v protismere pretože ste minuli zjazd z diaľnice, okamžite túto myšlienku pustite z hlavy. Aj 50 kilometrov navyše je predsa nič v porovnaní s riskovaním desiatok životov jazdou v protismere alebo cúvaním.

zdroj: Youtube.com

Najnovšie z kategórie: Fun

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio