AUTO.sk AUTO.sk

Poznáte asi najhoršiu poruchu "runaway engine"? Pozrite si video z R1
zdroj: Youtube

Poznáte asi najhoršiu poruchu "runaway engine"? Pozrite si video z R1

Motor reve na plné otáčky, celé okolie zalieva dym a majiteľ s kľúčami od auta v ruke nechápavo pobehuje okolo auta. Takto väčšinou v praxi vyzerá porucha runaway engine.

Počuli ste už anglický výraz runaway engine? Tento výraz popisuje jednu z najbizarnejších porúch, s akou sa v aute môžete stretnúť. Predstavte si situáciu. Motor pracuje na maximálne otáčky a celé okolie auta je zamorené množstvom dymu a rev motora sa ozýva do diaľky. Ak ste už boli na emisnej kontrole, tak vedzte, že rev motora pri nej sa s revom motora pri poruche runaway engine nedá porovnať. Čerešničkou na torte je, že majiteľ popri naštartovanom aute pobehuje s kľúčami od zapaľovania v ruke. V praxi to môže vyzerať asi takto.

Nejdeme podrobne popisovať všetky prípady, kedy môže k tejto poruche dôjsť. Stačí jeden krátky príklad. Zlé tesnenie turba môže spôsobiť únik oleja. Samotné turbo potom vháňa olej do valcov, ktorý v tomto prípade plní úlohu paliva. Keď aj vypnete motor a prívod paliva z nádrže zastavíte, z turba do valcov stále prichádza olej. Výfukové plyny, vychádzajúce z valcov ďalej roztáčajú turbo a to tým pádom tlačí ešte viac oleja do valcov. Vznika väčšie množstvo výfukových plynov, turbo sa roztáča ešte rýchlejšie a tým stúpa množstvo oleja, ktoré sa dostáva do valcov. Takže motor nakoniec pracuje na plné otáčky, kým nedôjde k jeho závažnej poruche, alebo sa nespáli všetok olej a motor sa zadrie. Majiteľ zatiaľ ešte stále nechápavo pobehuje okolo auta. Tento problém sa týka predovšetkým naftových motorov, ktoré na zapálenie zmesi nepotrebujú iskru zo sviečky.

Najjednoduchším riešením je v tomto prípade zaradiť vyšší prevodový stupeň (piaty, šiesty), pustiť spojku a druhou nohou stáť na brzde. Ak to spojka zvládne, tak motor pod vplyvom mechanických síl zastaví a možno ho zachránite. Takto úspešne sa to podarilo aj na slovenskej rýchlostnej ceste R1. Pozor, tento spôsob funguje iba v prípade manuálnej prevodovky!

Horšie je to s automatickou prevodovkou. Riešením je v tomto prípade zastaviť prísun vzduchu do valcov. Bez vzduchu nemôže dôjsť k zhoreniu paliva a motor zastaví. Je však nepravdepodobné, že úplný laik túto situáciu zvládne. Treba vedieť aspoň, kde sa sanie nachádza a nejakým spôsobom ho upchať. Pomôcť môže napríklad hasiaci prístroj. Nastriekaním jeho obsahu do sania zamedzíte prístup vzduchu. Ak použijete práškový hasiaci prístroj, tak si s veľkou pravdepodobnosťou poškodíte motor a v konečnom dôsledku si teda nepomôžete. 

Niekoľko riešení vyskúšali aj páni z Youtube kanálu Naked Off Road. Prekvapivo im pomohlo po odmontovaní hadice sania priložiť k otvoru drevený hranol. Fungovať by podľa nich mohli aj taniere. Tieto veci však so sebou bežne nevozíme. Teoreticky sa dá motor zastaviť napchaním handry do sania. Hrozí však, že ju motor vcucne a znovu sa poškodí. Zaručený návod, ako si pomôcť pri poruche runaway engine neexistuje. Neskúsiť žiadne z riešení však znamená, že sa môžete rozlúčiť s motorom. Na druhej strane, ak niečo pre jeho zastavenie spravíte, aspoň mu dáte šancu.

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio