AUTO.sk AUTO.sk

Ako rozbiť nové Subaru WRX STI nám vo videu predviedol čerstvý majiteľ
zdroj: Youtube

Ako rozbiť nové Subaru WRX STI nám vo videu predviedol čerstvý majiteľ

Sofér to prehnal s nájazdovou rýchlosťou do zákruty a predviedol učebnicový príklad, ako nezvládnuť nedotáčavý šmyk.

Snom nejedného chlapa je Subaru WRX STI. Toto vozidlo je nielen legendou minulosti, ale aj v súčasnosti stále vyhľadávaným autom. Zvládnuť s ním viac ako len prudkú akceleráciu na rovine, vyžaduje určitú dávku šoférskych schopností. V rukách skúseného jazdca sa mení na nielen výkonné, ale predovšetkým zábavné auto. Efektné prejazdy zákrut a využívanie hmotnosti vozidla vo svoj prospech nie je jednoduché, navyše Subaru dobre funguje pri jazde na hrane možností. Pomalšiemu začiatočníkovi sa tak môže zdať model WRX STI v zákrutách nemotorný, či neposlušný.

Jeho zvládnutie pri dynamickej jazde si jednoducho vyžaduje určité skúsenosti. Presvedčil sa o tom aj jeden majiteľ, ktorý zverejnil video svojej jazdy a to sa rýchlo rozšírilo svetom internetu. Video vo väčšine prípadov slúži ako zábava pre masy, ale poslúži napríklad aj ako poučenie na chybách druhých. Šofér sa počas jazdy dopustil dvoch zásadných chýb. “Prepískol“ nájazdovú rýchlosť do zákruty a predviedol učebnicový príklad, ako nezvládnuť nedotáčavý šmyk. 

Počas nedotáčavého šmyku auto pokračuje rovno, napriek tomu, že šofér točí volantom do zákruty. Vo väčšine motoristov to vyvolá reakciu a natočia volant ešte výraznejšie, rovnako postupoval aj šofér vo videu. Ide o zásadnú chybu. V takejto situácii treba na krátky moment “otvoriť zákrutu“ (mierne pootočiť volantom opačným smerom), kolesá prednej nápravy znovu získajú trakciu a pri následnom otočení volantom do zákruty auto zareaguje a poslúchne šoféra. Teda aspoň pokiaľ je rýchlosť auta primeraná vzhľadom k polomeru zákruty. 

Počas tohto manévru sa vo všeobecnosti neodporúča prudko brzdiť. Ak nechcete počítať stromy a kríky mimo cesty, je dobré si správanie v hraničnej situácii natrénovať na uzavretej ploche. Panika a strach totiž v praxi nechá zabudnúť na akékoľvek naštudované teoretické vedomosti. Kritickú situáciu bez toho len ťažko zvládnuť lepšie, ako šofér v nasledujúcom videu (havária v čase 2:40).

Nehoda Subaru WRX STI

zdroj: Youtube

Najnovšie z kategórie: Život vodiča

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio